Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârstă 55 ani,născută în 1968 ,vechime ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârstă 55 ani,născută în 1968 ,vechime neîntreruptă în ...

Vârstă 55 ani,născută în 1968 ,vechime neîntreruptă în muncă de 32 ani ,asistentă medicala cu ture de noapte lucrate, când mă pot pensiona anticipat.Multumesc.
Conditii pentru pensie anticipata partiala:
-Varsta 58 ani
-Stagiu 35 ani
Carp Mircea, utilizator
Varsta standard de pensionare pentru femei este, acum, 62 ani, deci pensionare anticipata la 57 ani, iar stagiul maxim de cotizare 32 si o luna. Dupa parerea mea va puteti pensiona, dar raspunsul cel mai corect il primiti de la CNPP
BalinPetru, utilizator
Stimate @BalintPetru , va inselati . Varsta standard de pensionare de 62 ani astazi este STRICT pentru femeile nascute intre ian si mai 1961 , iar stagiul complet de cotizare de 32 ani si o luna - doar pentru cele nascute in martie si aprilie 1961 . Cu cat respectiva femeie e nascuta mai tarziu , cei doi parametri cresc . Pentru TOATE femeile nascute incepand cu ian 1967 , varsta standard de pensionare este 63 ani , iar stagiul complet - 35 ani . Pentru a obtine pensie anticipata sau anticipata partiala , data se stabileste scazand 5 ani din varsta la care ai avea dreptul la cea de limita de varsta conform anexei 5 a legii 263/2010 . Prin urmare , raspunsul dat de dl. Carp este absolut corect .