avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârstă 55 ani,născută în 1968 ,vechime ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârstă 55 ani,născută în 1968 ,vechime neîntreruptă în ...

Vârstă 55 ani,născută în 1968 ,vechime neîntreruptă în muncă de 32 ani ,asistentă medicala cu ture de noapte lucrate, când mă pot pensiona anticipat.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 17:30, 29 Martie 2023
Conditii pentru pensie anticipata partiala:
-Varsta 58 ani
-Stagiu 35 ani
Ultima modificare: Miercuri, 29 Martie 2023
Carp Mircea, utilizator
Varsta standard de pensionare pentru femei este, acum, 62 ani, deci pensionare anticipata la 57 ani, iar stagiul maxim de cotizare 32 si o luna. Dupa parerea mea va puteti pensiona, dar raspunsul cel mai corect il primiti de la CNPP
Ultima modificare: Miercuri, 29 Martie 2023
BalinPetru, utilizator
Stimate @BalintPetru , va inselati . Varsta standard de pensionare de 62 ani astazi este STRICT pentru femeile nascute intre ian si mai 1961 , iar stagiul complet de cotizare de 32 ani si o luna - doar pentru cele nascute in martie si aprilie 1961 . Cu cat respectiva femeie e nascuta mai tarziu , cei doi parametri cresc . Pentru TOATE femeile nascute incepand cu ian 1967 , varsta standard de pensionare este 63 ani , iar stagiul complet - 35 ani . Pentru a obtine pensie anticipata sau anticipata partiala , data se stabileste scazand 5 ani din varsta la care ai avea dreptul la cea de limita de varsta conform anexei 5 a legii 263/2010 . Prin urmare , raspunsul dat de dl. Carp este absolut corect .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la pensionare genesgianina genesgianina o femeie in varsta de 51 ani cu o vechime in munca de 37 ani fara intrerupere are dreptul sa se pensioneze? unde ne putem adresa ? (vezi toată discuția)
Varsta minima iesire pensie Adriana68 Adriana68 Buna ziua, Am 45 de ani (n. 03.07.1968 )si 27 ani de munca. Stiu ca e prea devreme sa intreb, insa m-ar interesa cand as putea iesi la pensie ? Conteaza ... (vezi toată discuția)