avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua este legal că într-o instituție de stat ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua este legal că într-o instituție de stat să îți ...

Buna ziua este legal că într-o instituție de stat să îți ceară bani pt a face un gard. Mereu se cer bani pt repararea anumitor lucruri pt că se justifică că instituția nu are bani. Se face lista și trebuie să semnăm santem obligați. Ce se poate face im asemenea situații. Conform cărei legi ești obligat să faci investiți într-o instituție de stat pe bani angajaților. Aștept un răspuns. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandru Surcel , Avocat 09:50, 13 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu există astfel de obligații în cadrul unui contract individual de muncă.
Mulțumesc pentru răspuns. Așa se procedează de multi ani . Ce pot face in caz că vor exista amenințări sau alte repercusiuni voi fi singura care nu va da suma stabilită. Deja au început șicanările la locul de munca că de ce nu dau.

adriandimitriu a scris:

Nu există astfel de obligații în cadrul unui contract individual de muncă.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
cata vreme nu aveti un document scris nu puteti face mare lucru. la ITM puteti reclama, ei vor incepe o investigatie, insa daca nici unul dintre colegi nu va va sustine, lucrurile se vor incheia probabil cu un avertisment. consultati totusi un avocat in dreptul muncii
Am o poză făcută pe telefon cu nume prenume și semnături și cu sumele de bani strânsă în care se văd și bani.

adriandimitriu a scris:

cata vreme nu aveti un document scris nu puteti face mare lucru. la ITM puteti reclama, ei vor incepe o investigatie, insa daca nici unul dintre colegi nu va va sustine, lucrurile se vor incheia probabil cu un avertisment. consultati totusi un avocat in dreptul muncii

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceți sesizare la ITM, dacă sunteți personal contractual. Este ilegal ceea ce vi se cere.

Mantescu a scris:

Am o poză făcută pe telefon cu nume prenume și semnături și cu sumele de bani strânsă în care se văd și bani.

adriandimitriu a scris:

cata vreme nu aveti un document scris nu puteti face mare lucru. la ITM puteti reclama, ei vor incepe o investigatie, insa daca nici unul dintre colegi nu va va sustine, lucrurile se vor incheia probabil cu un avertisment. consultati totusi un avocat in dreptul muncii



Alte discuții în legătură

Ce sanse am sa recuperez ... dr_agosh82 dr_agosh82 Buna ziua Ce sanse am sa recuperez banii de la o asociatie pentru protectia animalelor la care am lucrat timp de 4 luni dar nu am fost platit decit 2 luni, in ... (vezi toată discuția)
Ne cerem sau nu drepturile?! levea levea Buna ziua, As vrea sa stiiu cu ce sa incep, ce e mai putin grav sau mai mult decat grav. Din pacate traim intr-o tara cu legi si legiuitori ce te ... (vezi toată discuția)
Concediu odihnă miamariaa96 miamariaa96 Bună ziua! Soțul meu lucrează la Poșta Română ca și factor poștal rural. De ani întregi nu i s-a dat concediul de odihnă. Mai mult decât atât, ... (vezi toată discuția)