avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ne cerem sau nu drepturile?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ne cerem sau nu drepturile?!

Buna ziua,

As vrea sa stiiu cu ce sa incep, ce e mai putin grav sau mai mult decat grav. Din pacate traim intr-o tara cu legi si legiuitori ce te descurajeaza din prima sa iei atitudine, sa-ti ceri drepturile, sa spui "NU". Joi seara ( 28.11.2008 ) am fost anuntata ca firma nu mai are bani pentru 2 angajati, asa ca va trebui sa renunte la unul, incepand chiar cu data de 01.12.2008. Asa cum bine banuiti acel angajat am fost eu. Cum chiar prosti nu sunt au spus ca tot ceea ce pot legal sa faca pentru mine este sa imi reduca programul de lucru la 2 ore pe zi si salariul aferent. Am refuzat sa-mi dau pur si simplu demisia ( lucru pe care nu l-au luat in calcul ) asteptand aceasta decizie in scris cu stampila si semnatura celor din conducere. Inca astept sa vad daca au curajul sa redacteze asa ceva. In schimb as vrea sa fac o reclamatie la ITM deoarece au incalcat grav contractul de munca dupa cum urmeaza :

1. Ore suplimentare neplatite ( 4 ore sambata, o data la doua saptamani); Am poze cu orarul sub forma aceasta, exista contracte si facturi facute iin cateva sambete, exista oameni care pot confirma acest lucru ;
2. Bani platiti la negru ( o suma in CM si una in mana ); exista dispozitii de plata pe numele meu si al colegei pe sumele reale ( in loc de data de 15 ale lunii, intotdeauna in preajma datei de 30 cand am fost anuntate ca vom primi salariul ); aceste dispozitii nu au fost inchise din cate stiu eu, deoarece nu am semnat personal nimic ; mai mult decat atat sumele reale aferente ultimei luni de munca au fost virate pe cardul personal al colegei mele; atat suma pt mine cat si cea pt. ea;
3. Pentru prima luna de munca, adik aprilie 2008, nu am primit salariul, pe motiv ca am fost in concediu fara plata; mentionez ca nu am semnat nici un act in acest sens;

Ar mai fi si altele dar ma opresc aici. Credeti ca am vreo sansa daca ma adresez cu o plangere/ reclamatie/ sesizare la ITM?! Eu inca sper. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:54, 2 Decembrie 2008
Pentru nereguli savarsite de angajator in legatura cu raporturile juridice de munca, va puteti adresa ITM-ului in a carei raza teritoariala isi are sediul angajatorul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna CristianMihai2018 CristianMihai2018 Buna seara. Eu lucrez la o firma de parfumuri impreuna cu o alta colega iar programul de lucru este in felul urmator : Luni eu Marti ea Miercuri eu Joi ... (vezi toată discuția)
Calcularea salariului angajatei insarcinate miha2015 miha2015 Buna ziua, sunt insarcinata in 23 saptamani,angajatorul fiind instiintat in scris in data de 4.octombrie.2014.de acest lucru.Mentionez ca mi-a redus programul ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare Alina9191 Alina9191 Buna. Din cauza zilei de 1 mai care a fost libera, am ramas putin in urma cu productia si este mai mult de lucru. Ne-a chemat sa lucram doua sambete cam fortat ... (vezi toată discuția)