Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager lasat prin testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager lasat prin testament

Buna ziua
Doresc sa ma ajutati in urmatoarea speta:
Ce act notarial pot face pentru a acorda dreptul mamei de a locui in casa mea pana la decesul acesteia? Concret: am vandut casa in care locuiam eu, mama si fiica mea minora si am cumparat un apartament in care apar doar eu ca proprietar. Doresc, pentru confortul mamei mele sa fac un act notarial prin care sa I asigur dreptul de a locui in casa, pana la decesul acesteia in cazul in care eu patesc ceva inaintea ei; metionez ca sunt divortata si am o fiica de 14 ani aflata in grija mea.
Multumesc
Mergeți la NOTAR și-i faceți act de habitație, sau uzufruct viager. Altă cale nu aveți.
Vă consiliază notarul. Nu trebuie testament. E mai sigur fără testament.
Dapix, utilizator