Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. A murit sotul. Atât soția cât și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. A murit sotul. Atât soția cât și soțul nu mai ...

Bună ziua. A murit sotul. Atât soția cât și soțul nu mai au părinți. Copiii și soția ce procent au după lege, la moștenire ? Mulțumesc întreb asta ca pt ca soția din motive ciudate vrea ca ambii copii sa le cedeze procentul, ca soția sa aibă 100 ‰ din moștenire
ciresel, utilizator
Soția 1/4 și copiii 3/4.
Din masa succesorala.
Iar masa succesorala poate însemna
- bunurile proprii ale defunctului
- 1/2 din bunurile comune dobândite în timpul căsătoriei
Dacă ambii copii renunță la moștenirea tatălui lor, atunci vin la moștenire, alături de soție, frații și surorile defunctului sau nepoții de frate/soră sau unchi, mătuși etc. Soția ar moșteni 100% doar dacă nu există alți moștenitori, până la verii primari ai defunctului, inclusiv.

Să aibă grijă ce își dorește!
romascanu, moderator
Daca si copiii doresc, pot accepta mostenirea si apoi sa o doneze mamei.
Ctiti atent ce spune d-na avocat Romascanu!
Daca sotul are frati, sotia tot nu va mostenii 100%. Dar vor pierde si copiii partea de mostenire.
Mulțumesc de răspuns. Soția pana la moarte, poate dona partea ei fiicei?

romascanu a scris:

Dacă ambii copii renunță la moștenirea tatălui lor, atunci vin la moștenire, alături de soție, frații și surorile defunctului sau nepoții de frate/soră sau unchi, mătuși etc. Soția ar moșteni 100% doar dacă nu există alți moștenitori, până la verii primari ai defunctului, inclusiv.

Să aibă grijă ce își dorește!

Degeaba doreste sotia daca copiii nu doresc si nici nu e indicat ca ce au mostenit sa ajunga la mama care apoi poate face ce doreste si cu cota lor. Nu o incurca cu nimic daca raman in coproprietate.