Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Daca eu am fost 3 luni si jumatate in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Daca eu am fost 3 luni si jumatate in concediu maternal ...

Buna ziua. Daca eu am fost 3 luni si jumatate in concediu maternal si postnatal, mai beneficiez de concediu de odihna pe aceste 3 luni la reintoarcerea la munca? Multumesc!
Beneficiati de concediu de odihna pe aceste 3 luni la reintoarcerea in activitate.

La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor şi perioada absenţei de la locul de muncă în condiţiile art. 152^2 C.mun. se consideră perioade de activitate prestată.
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Beneficiati de concediu de odihna pe aceste 3 luni la reintoarcerea in activitate.

La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor şi perioada absenţei de la locul de muncă în condiţiile art. 152^2 C.mun. se consideră perioade de activitate prestată.