avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Daca eu am fost 3 luni si jumatate in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Daca eu am fost 3 luni si jumatate in concediu maternal ...

Buna ziua. Daca eu am fost 3 luni si jumatate in concediu maternal si postnatal, mai beneficiez de concediu de odihna pe aceste 3 luni la reintoarcerea la munca? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gmlm , utilizator 15:04, 31 Martie 2023
Beneficiati de concediu de odihna pe aceste 3 luni la reintoarcerea in activitate.


La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor şi perioada absenţei de la locul de muncă în condiţiile art. 152^2 C.mun. se consideră perioade de activitate prestată.
Multumesc!


Cornel Vasile a scris:

Beneficiati de concediu de odihna pe aceste 3 luni la reintoarcerea in activitate.


La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor şi perioada absenţei de la locul de muncă în condiţiile art. 152^2 C.mun. se consideră perioade de activitate prestată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pe perioada cic Wanna2211 Wanna2211 Buna ziua. Ma întorc la serviciu din cic dupa 1 an si 11 luni. Pe perioada concediului de crestere am zile de concediu de odihna pe care le pot lua cand ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o intrebare legat de suspendarea contractului de ... iuliana8 iuliana8 Buna ziua, Am o intrebare legat de suspendarea contractului de munca pentru concediu paternal. Acesta suspendare influenteaza calculul anual de zile de ... (vezi toată discuția)
Zile concediu odihna comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, Am un coleg care a avut pana in prezent 2 luni si jumatate de concediu medical. As vrea sa stiu daca pentru aceasta perioada i se opresc zile de ... (vezi toată discuția)