Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS la venituri din chirii, pentru o inchiriere ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS la venituri din chirii, pentru o inchiriere terminata in 2008

CASS la venituri din chirii, pentru o inchiriere din 01.06.2004-15.12.2008
Pentru un contract de inchiriere care s-a incheiat la 15.12.2008, am primit la data de 18.11.2014 o somatie de plata a CASS in suma de 172 lei. De buna credinta, am mers la ANAF, am intrebat ce reprezinta, am platit 172 lei, "ca sa scapam de datorii".
La 03.07.2019 ANAF trimite din nou o adresa prin care ni se comunica inceperea executarii silite pentru suma de 269 lei. Mergand din nou la ANAF, ni se spune ca a fost o greseala, sa nu o luam in seama.
La 23.03.2023, deci dupa 14 ani si 3 luni de la incetarea contractului de inchiriere, ANAF trimite "Adresa de instiintare privind infiintarea popririi" pentru CASS - dobanzi - titlu executoriu din 18.12.2018, suma 224 lei.
Mergand din nou la ANAF, ni se spune ca "asta e, asa figureaza in sistem, aveti restante neplatite la Casa de Sanatate, si nu sunt numai 224 lei, mai e o suma de 19 lei si una de 26 de lei".
Imobilul respectiv apartine mamei mele, ea a fost titularul contractului de inchiriere din 2004-2008, are 78 de ani si este greu deplasabila, suma nu este mare, insa ni se pare un abuz din partea ANAF!
Din cate am citit pe acest forum, obligatia de plata a CASS pentru veniturile din chirii s-a introdus in legislatie incepand cu 01.01.2014. Sunt de parere ca nu trebuia sa platim nici cei 172 de lei initiali, plata facuta la 10.12.2014, din moment ce inchirierea noastra se terminase in 15.12.2008.
La ANAF judetean nu s-a rezolvat nimic, inspectorul respectiv e in concediu, colega lui zice ca "asta e", sefa de serviciu zice ca "asta e", directoarea nu ne-a primit.
Ne puteti sfatui, va rugam, ce putem face mai departe? Plangere la ANAF central?
Repet, nu e vorba de suma, ci de aceasta hartuire a mamei mele, care dureaza de peste 14 ani.
Multumesc pentru orice sfat!
M_arina, utilizator