Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii in perioada CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii in perioada CCC

Buna ziua,

O persoana aflata in CCC realizeaza contributii la FNASS?
Daca da, in ce procent?
Un temei legal ar fi excelent.

Toate cele bune,
Daniel
Buna seara,
persoana aflata in concediu crestere copil, nu plateste contributii la sanatate. Contractul de munca este suspendat sau orice alta activitate din care s-ar realiza venituri impozabile. Asupra acestor venituri de aplica cota de 5.5%.
Ea este asigurata, ca si in cazul somajului dar, din suma/indemnizatia care o primeste , nu se latesc contributii