avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii in perioada CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii in perioada CCC

Buna ziua,

O persoana aflata in CCC realizeaza contributii la FNASS?
Daca da, in ce procent?
Un temei legal ar fi excelent.

Toate cele bune,
Daniel
Cel mai recent răspuns: Ramona Bosinceanu , Consultant resurse umane 18:58, 25 Ianuarie 2010
Buna seara,
persoana aflata in concediu crestere copil, nu plateste contributii la sanatate. Contractul de munca este suspendat sau orice alta activitate din care s-ar realiza venituri impozabile. Asupra acestor venituri de aplica cota de 5.5%.
Ea este asigurata, ca si in cazul somajului dar, din suma/indemnizatia care o primeste , nu se latesc contributii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil pfa lorei lorei BUNA ZIUA! Am si eu cateva nelamuriri, daca puteti va rog sa ma ajutati. Sunt PFA si vreau sa ma informez in ce conditii o sa primesc indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil stefana_ciuperca stefana_ciuperca Buna ziua, Am intrerupere in munca in ultimele 12 luni de pe 12.01.2015 pana pe 01.04.2015. Totodata am o conventie civila cu incepere din 05.01.2015 pana ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului annemarry annemarry De anul trecut, din ianuarie 2012, am inceput sa-mi platesc singura contributia la casa de pensii. As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia pentru ... (vezi toată discuția)