Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele de concediu de odihnă trebuie luate timp de 18 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele de concediu de odihnă trebuie luate timp de 18 luni. ...

Zilele de concediu de odihnă trebuie luate timp de 18 luni.
Zilele de concediu de odihnă de pe anul 2022 sunt valabile pina in anul 2024 pina in ziua de 30 iunie.
Plata zilelor de concediu de odihna in baniibse ia cînd se încheie activitatea la angajator.
Angajatul poate solicita în scris angajatorului plata zilelor de concediu in banii neefectuate sau angajatorul poate sa ii le plătească exista o varianta sau trebuie sa respecte Codul muncii angajatorul.
Magie1 a scris:

Zilele de concediu de odihnă trebuie luate timp de 18 luni.
Zilele de concediu de odihnă de pe anul 2022 sunt valabile pina in anul 2024 pina in ziua de 30 iunie.
....

Total eronat ...zilele de CO aferente unei anumite perioade nu se pierd .. angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
In speta, pana la 01.07.2024, are obligatia sa acorde zilele de CO neefectuate in 2022

Plata zilelor de concediu de odihna in baniibse ia cînd se încheie activitatea la angajator.
Angajatul poate solicita în scris angajatorului plata zilelor de concediu in banii neefectuate sau angajatorul poate sa ii le plătească exista o varianta sau trebuie sa respecte Codul muncii angajatorul.

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.