Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Am pensie de handicat gradul 2 accentuat, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Am pensie de handicat gradul 2 accentuat, am voie ...

Buna ziua. Am pensie de handicat gradul 2 accentuat, am voie legal sa detin o firma ( SRL) sau mi se anuleaza pensia? Va multumesc!
Prima data hotărâțivă ce aveți, pensie de asigurări sociale, sau indemnizație de handicap.
Sunt lucruri total diferite, și cu alte efecte juridice fiecare din ele.
indemnizatie de handicap
Puteți deschide firmă fără probleme. Nu pierdeți nici un drept din cele acordate persoanelor cu handicap.

Dacă aveați pensie de la Casa de Pensii, nu puteați cumula pensia de asigurări sociale cu calitatea de om de afaceri.
Dapix, utilizator
Buna dimineata. Va multumesc!