avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Am pensie de handicat gradul 2 accentuat, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Am pensie de handicat gradul 2 accentuat, am voie ...

Buna ziua. Am pensie de handicat gradul 2 accentuat, am voie legal sa detin o firma ( SRL) sau mi se anuleaza pensia? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Flori1967 , utilizator 08:17, 4 Aprilie 2023
Prima data hotărâțivă ce aveți, pensie de asigurări sociale, sau indemnizație de handicap.
Sunt lucruri total diferite, și cu alte efecte juridice fiecare din ele.
indemnizatie de handicap
Puteți deschide firmă fără probleme. Nu pierdeți nici un drept din cele acordate persoanelor cu handicap.

Dacă aveați pensie de la Casa de Pensii, nu puteați cumula pensia de asigurări sociale cu calitatea de om de afaceri.
Ultima modificare: Luni, 3 Aprilie 2023
Dapix, utilizator
Buna dimineata. Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie de varsta? dorobantuflorica dorobantuflorica sant barbat ,nascut 23.noiem.1951am o vechime de37 ani de stagiu complet de cotizare si40 ani stagiu de cotizare realizat.actualmente sant pensionat boala ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!am certificat de handicap accentuat permanent.as vrea ... netsky netsky Buna ziua!Am certificat de handicap accentuat permanent.As vrea sa știu dacă mă pensionez cu 4 ore cât este pensia.Si as mai vrea să mai știu dacă în ... (vezi toată discuția)
Conditii obtinere indemnizatie de handicap si pensie de invaliditate cezarviorel cezarviorel Buna ziua,ma numesc ivancescu viorel din jud Botosani com. Ungureni ,am 48 de ani si am urmatoarele probleme , avind probleme cu piciorul drept am fost operat ... (vezi toată discuția)