avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere vacanta

Buna ziua.
In octombrie 2020 am intrat in concediu de risc, ulterior in concediu de maternitate iar contractul de munca a fost suspendat cu data de 01.06.2021. Stiu ca e tardiv dar aveam dreptul pentru perioada 01.01-01.06.2021 la vouchere de vacanta, fiind angajat la stat si avand acest beneficiu? Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 3 Aprilie 2023
Wanna2211, utilizator
Cel mai recent răspuns: Wanna2211 , utilizator 16:32, 3 Aprilie 2023
Voucherele de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata . In speta, daca ati fost in concediu medical/maternitate verificati in Procedura de acordare instituita la nivelul institutiei respective daca aveti dreptul.
Multumesc. In regulamentul intern scrie, citez:
" 1)Voucherele de vacanta se acorda si salariatilor care la data acordarii se afla in concediu de odihna, de incapacitate de munca, de maternitate, concediu de risc maternal si de ingrijire a copilului bolnav, acestea fiind considerate perioade de activitate prestata conform art 145 din Legea 53/2003 a Codului Muncii.
2) Salariatii beneficiaza de valoarea voucherelor de vacanta proportional cu timpul efectiv lucrat, conform legii. "


Cornel Vasile a scris:

Voucherele de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata . In speta, daca ati fost in concediu medical/maternitate verificati in Procedura de acordare instituita la nivelul institutiei respective daca aveti dreptul.

In acest caz, trebuia sa beneficiati.
Si mai pot cere retroactiv? Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, trebuia sa beneficiati.

Puteti cere, dar nu stiu daca se mai pot da... au o valoare de 1 an de zile.

Alte discuții în legătură

Concediu pe perioada cic Wanna2211 Wanna2211 Buna ziua. Ma întorc la serviciu din cic dupa 1 an si 11 luni. Pe perioada concediului de crestere am zile de concediu de odihna pe care le pot lua cand ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna ptr concediu medical matei11 matei11 Buna ziua Am o salariata care intra in concediu medical Sarcina si lauzie in luna aprilie. A venit cu o cerere de concediu odihna ptr anul 2017 -. Cum ii ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal SGRU2013 SGRU2013 Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: ce se intampla pe perioada concediului de risc maternal / concediului medical cu contractul indiv de ... (vezi toată discuția)