Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere vacanta

Buna ziua.
In octombrie 2020 am intrat in concediu de risc, ulterior in concediu de maternitate iar contractul de munca a fost suspendat cu data de 01.06.2021. Stiu ca e tardiv dar aveam dreptul pentru perioada 01.01-01.06.2021 la vouchere de vacanta, fiind angajat la stat si avand acest beneficiu? Mulțumesc
Wanna2211, utilizator
Voucherele de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata . In speta, daca ati fost in concediu medical/maternitate verificati in Procedura de acordare instituita la nivelul institutiei respective daca aveti dreptul.
Multumesc. In regulamentul intern scrie, citez:
" 1)Voucherele de vacanta se acorda si salariatilor care la data acordarii se afla in concediu de odihna, de incapacitate de munca, de maternitate, concediu de risc maternal si de ingrijire a copilului bolnav, acestea fiind considerate perioade de activitate prestata conform art 145 din Legea 53/2003 a Codului Muncii.
2) Salariatii beneficiaza de valoarea voucherelor de vacanta proportional cu timpul efectiv lucrat, conform legii. "

Cornel Vasile a scris:

Voucherele de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata . In speta, daca ati fost in concediu medical/maternitate verificati in Procedura de acordare instituita la nivelul institutiei respective daca aveti dreptul.

In acest caz, trebuia sa beneficiati.
Si mai pot cere retroactiv? Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, trebuia sa beneficiati.

Puteti cere, dar nu stiu daca se mai pot da... au o valoare de 1 an de zile.