Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am si eu o situatie similara cu multe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am si eu o situatie similara cu multe intalnite pe ...

Buna ziua. Am si eu o situatie similara cu multe intalnite pe site, însa as aprecia mult o informatie/sugestie, dat fiind faptul ca am ceva cunostinte in domeniu si, totusi, nu stiu incotro sa ma indrept, tocmai pentru ca ies la iveala, pe masura ce ma documentez, mai multe nereguli.
Am achizitionat, acum 2 ani, un teren, in vederea construirii de locuinta individuala; toate actele in regula, inclusiv certificat de urbanism eliberat, care a stat la baza instrainarii, fara limitari/interdictii. Langa teren (pe terenul proprietarului vecin) este amplasat un post trafo/transformator, pe care, evident ca l-am vazut, insa nu mi-amimaginat ca prezenta lui mi-ar fi ingradit in vreun fel dreptul de proprietate; din contra, sotul meu a spus, ca „avem sursa de curent aproape“. Doar pe parcursul derularii procedurilor de obtinere avize/autorizatii in vederea obtinerii autorizatiei de construire, am primit o Instiintare de le Electrica, prin care ni se pune in vedere sa facem un studiu de coexistenta; cercetand la ce se refera acest studiu, vorbind cu persoane autorizate ANEVAR, etc. desi o firma de arhitectura s-a ocupat de proiectul casei, de obtinere avize si tot nu a stiut sa ne informeze despre aceste aspecte, asa am aflat ca nu putem construi 20 m in jurul punctului de transformare. Deocamdata nu am actionat in instanta pe nimeni, nu stim de unde sa o pornim, dat fiind ca: interdictia de 20 m ne-ar afecta aproape intreaga suprafata, abia daca ramane loc de un container, nici vorba de locuinta (vicii ascunse), Pe de alta parte, gandindu-ma dincolo de aspectul ca, e posibil ca proprietarul sa fi stiut si sa fie vorba de viciu ascuns, chiar mai mult, de o inselaciune, ca infractiune, mi-am pus problema: sa spunem ca nu am fi cumparat, noi am fi fost proprietarii initiali ai terenului, cum a fost amplasat un asemenea post de transformare, cu incalcarea unui drept de proprietate, fara acordul celui pe care il ingradeste? In urma adreselor pe care deja le-am facut catre Primarie, electrica, etc, am aflat: a fost amplasat inainte chiar ca vanzatorul (autorul meu) sa fi cumparat el insusi, nu exista autorizatie pentru aceasta constructie (de la data amplasarii), dar e posibil sa existe autorizatie eliberata la 5 ani de la montare, cand Electrica l-a preluat in proprietate (un fel de intrare in legalitate a unei constructii efectuate ilegal, fara autorizatie), primaria nu a evidentiat in certificatul de urbanism eliberat, nici in PUZ (pe care l-am luat de la Primarie) o interdictie vizand terenul meu, desi era obligata sa o faca, conform legii 350/2001 - amenajarea teritoriului si urbanismul. Am scos PUZ din alta zona, sa ii arat Primariei ca, in situatie identica, se vede limitarea, marcata cu rosu; implicit, certificatul de urbanism, care se elibereaza dupa ce Primaria verifica PUZ-ul zonei, trebuia sa releve o interdictie privind LEA . Acum, incotro ne indreptam? Proprietar, pe vicii ascunse? Nu imi dau seama daca mai sunt in termenul de prescriptie....Impotriva Primariei, Electrica? Pentru montare ilegala, cu obligarea de a ridica, daca pot spune asa, constructia si de a o muta? Caci se poate face aceasta mutare, din cate am inteles, dar pe cheltuiala cui, operatiunea fiind foarte costisitoare? Impotriva Primariei, ca, daca am fi fost informati prin urbanism, evident ca mi s-ar fi „aprins un bec“ si, probabil, nu am fi achizitionat?...
MULTUMESC ANTICIPAT.
Buna ziua. Nu ma poate nimeni ajuta cu vreun sfat? Orice sfat este bine-venit. Multumesc.
Acesta este un forum.
Iar o primă condiție pentru a primi un răspuns este să nu formulați o întrebare mai lungă decât... cafeaua (eu scriu dimineața).
Ascunse? Hmm. Viciul pare la fel de ascuns precum partea din biblioteca mea cu cărți necitite încă.
Prezența acelui post ar fi trebuit să vă dea de bănuit. Deși, pe de altă parte, pare că ați făcut și ceva diligențe...
Așa, din întâmplare, căutând altceva, am nimerit intr-o zi o speță (având ca obiect obligație de a face) în care instanța a dispus obligarea la ridicarea postului de transformare, pe cheltuiala pârâtei (SC de distribuție). Dar situația din speță dvs. necesită un studiu mai aprofundat decât ... bine nimerita întâmplare. Personal, nu am avut o astfel de cauză, iar legislația e asa de subțirică încât...nici nu vreau să mă gândesc. Poate găsiți un avocat care nu desțelenește acum jungla legislativă. (Sau cu mai mult chef de studiu, căci mie, uneia, îmi cam piere înaintea marilor sărbători. Prefer să mă... odihnesc cu activități pentru care nu-mi erau necesare mai mult de 4 clase primare. Cum ar fi ștersul prafului de pe cotoarele cărților ălora, necitite încă).
romascanu, moderator