avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Refuz plata factura finala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Refuz plata factura finala

Buna seara,

Sunt antreprenor la început de drum și am prestat servici pentru o societate care acum ca am finalizat lucrările refuza plata deși avem contract. Contractul de către societate a fost modificat de mai multe ori pe parcursul lucrărilor și au acceptat sa semneze doar un act adițional iar cel final și factura refuza. Menționez ca sa prestat de către ei o parte din lucrarea care era in contract și noi fiind corecți am scăzut din suma totala datorata. Între timp am fost amenințati prin mai multe mesaje vocale și in acele mesaje ne confirma ca ei ne arată noua ca nu plătesc nimic deoarece am pus o suma in plus de 500 ron la suma finala, aceasta suma reprezintă unul din serviciile solicitate de ei și se poate demonstra. Am rugămintea dacă ne puteți îndruma și oferi un sfat. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 08:40, 14 Aprilie 2023
Verificati responsabil sumele convenite contractual si in cazul in care beneficiarul refuza achitarea integrala a prestatiilor,urmeaza sa il notificati oficial cu obligatia achitarii integrale a sumelor aferente lucrari executate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Buna ziua,

L-am notificat și a refuzat sa ridice plicul de la firma de curierat cu notificarea. Mulțumesc

ynocentta a scris:

Verificati responsabil sumele convenite contractual si in cazul in care beneficiarul refuza achitarea integrala a prestatiilor,urmeaza sa il notificati oficial cu obligatia achitarii integrale a sumelor aferente lucrari executate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Buna ziua,

Factura este valabila si fara a fi semnata, va puteti adresa instantei de judecata, cu o actiune in pretentii.
În funcție de valoarea creanței analizati impreuna cu un avocat ce varianta alegeți,cerere valoare redusa,acțiune în pretenții, etc.Aveti șanse de câștig, va căliți, intrarand în jungla afacerilor și .cu un proces..
Ultima modificare: Vineri, 14 Aprilie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract lucrari asociatie de proprietari larisarazvan larisarazvan Buna ziua Asociatia de proprietari contracteaza o firma pentru executare lucrari. Se plateste avansul conform contract dar firma nu mai efectueaza lucrarile. ... (vezi toată discuția)
Refuz primire factura coman cristina coman cristina sunt o sc si din anul 2009 am executat lucrari la o societate agricola(arat ,discuit, semanat...) care mi-a platit numai o parte din bani iar eu am facturat ... (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii ContSters56278 ContSters56278 cum pot proceda un cazul in care in baza unui contract de prestari servicii , prestatorul a executat cu defecte lucrarile prevazute in contract( care specifica ... (vezi toată discuția)