avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înștiințare de la parchet ..
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înștiințare de la parchet ..

Bună ziua !
Acum o săptămână am fost la Parchet pentru audierea în calitate de inculpat în baza unei infracțiuni de conducere sub influenta alcoolului.

După semnarea câtorva acte , domnul prim procuror mi a spus ca va opta pentru amânarea aplicării pedepsei.

Ulterior la câteva zile am primit acasă o înștiințare în care mi se cere sa vin după 5 zile dar nu mai mult de 7 zile de la primirea acestei înștiințări la același parchet în baza articolului 264 C. proc. pen. Pentru a mi înmâna o comunicare care formează obiectul dosarului cu numărul X (dosarul meu ).

Întrebarea mea este în ce consta aceasta comunicare la ce obiect se refera , ce v a urma sa primesc de pe urma acestei înștiințări.?

Va mulțumesc , aștept răspunsurile dumneavoastră!
Buna ziua,

Cel mai sigur nu erati acasa atunci cand a ajuns la dvs. postasul/agentul procedural sa va inmaneze plicul de la Parchet.

In acest caz, asa se procedeaza, va lasa instiintarea ca sa veniti dvs. dupa plic. Este greu sa ne dam seama ce poate fi in acel plic. Mergeti si ridicati plicul si eventual il transmiteti mai apoi unui avocat ales ca sa va explice ce este de facut mai departe.

O zi frumoasa!

Av. Samuel Micula
Nu procurorul decide ci instanța de judecata dacă ați fost trimis în judecată.

Daca aveați avocat va traducea exact avocatul ce a zis procurorul.

Legea va conferă dreptul de a angaja avocat și acum dacă dosarul este pe masa unui judecător și ar fi util rolul avocatului în procesul penal.

București 2023
Ultima modificare: Miercuri, 5 Aprilie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu sunt din alt județ deși Parchetul este la București. Nu eram personal acasă și tot ce a lasat poștașul a fost acea foaie, posibil sa fie la posta altceva ?
Întreb deoarece nu as vrea sa mai fac încă 300 km pana la București.....

Samuel Micula a scris:

Buna ziua,

Cel mai sigur nu erati acasa atunci cand a ajuns la dvs. postasul/agentul procedural sa va inmaneze plicul de la Parchet.

In acest caz, asa se procedeaza, va lasa instiintarea ca sa veniti dvs. dupa plic. Este greu sa ne dam seama ce poate fi in acel plic. Mergeti si ridicati plicul si eventual il transmiteti mai apoi unui avocat ales ca sa va explice ce este de facut mai departe.

O zi frumoasa!

Av. Samuel Micula

Mergeți urgent la poștă.
În caz contrar, ori va puteți deplasa la București ori apelati la avocat.

București 2023
Ati solicitat incheierea unui acord de recunoastere?

Alte discuții în legătură

Acord de recunoaștere a vinovăției. Niță Valentin Cătălin Niță Valentin Cătălin Bună ziua ! Am un dosar deschis în baza conduceri autovehiculului sub influenta alcoolului respectiv 1.60 în sânge după rezultatul de la iml. Am avut ... (vezi toată discuția)
Va salut cu cel mai mare respect ! am fost depistat conducand ... gotty gotty Va salut cu cel mai mare respect ! Am fost depistat conducand un autovehicul sub influenta alcoolului. Alcoolemie in aer 0,61 - in sange 1.42 Am trecut ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan + accident + vatamare corporala adx adx Buna seara, Situatia (dosarul) se prezinta astfel: Persoana X si alte 2 persoane se urca intr-o masina. Toate cele 3 persoane au consumat bauturii acoolice. ... (vezi toată discuția)