Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acord de recunoaștere a vinovăției.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acord de recunoaștere a vinovăției.

Bună ziua !
Am un dosar deschis în baza conduceri autovehiculului sub influenta alcoolului respectiv 1.60 în sânge după rezultatul de la iml.
Am avut în perioada calității de suspect încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției,
Ulterior când am fost chemat pentru a capătă calitatea de inculpat mi s a comunicat de către procuror ca acordul v a fi respins , primind un plic în acest sens . El spunându-mi ca v a dispune aceasta AMANARE A APLICARII PEDEPSEI în dosar fără acel acord .
Ulterior am regăsit dosarul pe portalul instantei de judecata deci presupun ca acesta nu mai este la procuror ci la judecător.
Se mai poate face alt acord?
Pot primi AMANAREA APLICARII PEDEPSEI fără acest acord ?
Dacă refac acest acord prelungesc oare mai mult perioada de așteptare pana la finalizare ?
Face vreo diferența acest acord în soluționarea cauzei ?
Va rog frumos sa ma ajutați cu un răspuns, mulțumesc!
Niță Valentin Cătălin, utilizator
Buna ziua,
Asa cum stiti, conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice, reprezinta infracțiune.
Evident in acest caz, procurorul este cel care instrumenteaza dosarul, iar ulterior il trimite la instanta cu rechizitoriu.
Eventualele propuneri/solicitari pe care le faceti dvs. sau procurorul trebuie validate/admise de un judecator.
La acest moment, se va fixa un termen de judecata si veti fi citat. Vă recomand sa mergeti cu un avocat.
Oricare dintre variantele expuse de dvs. se pot intampla sau poate chiar mai grav: pedeapsa cu suspendare, daca nu aveti antecedente penale.
Ceea ce s-a discutat la parchet, este una, iar acum daca dosarul a ajuns la instanta totul se reia de la inceput: urmeaza cercetarea judecatoreasca.
Buna ziua,

Veti fi trimis in judecata, prin rechizitoriu, instanta de judecata va fi sesizata prin acest act de sesizare si inculpare.

Instanta, daca va aprecia ca fiind oportun, va dispune amanarea aplicarii pedepsei, conform art. 83 din Codul penal.

Insa, retinand valoarea ridicata a alcoolemiei, sansele de a fi dispusa o astfel de solutie, sunt, in opinia mea, infime.

Practica instantelor de judecata nu este una initara, uniforma.

Consultati un avocat, pentru a organiza o aparare calificata, invocand circumstante atenuante personale.