avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înștiințare de la parchet ..
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înștiințare de la parchet ..

Bună ziua !
Acum o săptămână am fost la Parchet pentru audierea în calitate de inculpat în baza unei infracțiuni de conducere sub influenta alcoolului.

După semnarea câtorva acte , domnul prim procuror mi a spus ca va opta pentru amânarea aplicării pedepsei.

Ulterior la câteva zile am primit acasă o înștiințare în care mi se cere sa vin după 5 zile dar nu mai mult de 7 zile de la primirea acestei înștiințări la același parchet în baza articolului 264 C. proc. pen. Pentru a mi înmâna o comunicare care formează obiectul dosarului cu numărul X (dosarul meu ).

Întrebarea mea este în ce consta aceasta comunicare la ce obiect se refera , ce v a urma sa primesc de pe urma acestei înștiințări.?

Va mulțumesc , aștept răspunsurile dumneavoastră!
Am solicitat când am fost audiat ca și suspect în acest caz , ulterior când am fost audiat ca și inculpat domnul prim procuror mi a spus ca va anula acel acord deși chiar și asa când voi ajunge la tribunal sa cer printr-un avocat amânarea aplicării pedepsei pentru ca asa va opta și el în respectivul dosar ... astăzi mi a apărut dosarul pe portalul instantei de judecata .. deși nu știu când v a trebui sa merg la tribunal ..sau alte informații

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ati solicitat incheierea unui acord de recunoastere?

Daca ati fost trimis in judecata, instiintarea este de la instanta, probabil v-au comunicat rechizitoriul, dosarul fiind in procedura camerei preliminare cand se pot formula cereri si exceptii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
Este vreo diferența dacă dosarul meu din instanță este cu Tip solutie: Fără acord de recunoaştere ?
Face vreo doferenta acel acord daca este acceptat ? Se merita sa mai fac o cerere pentru un alt acord ?
Am vazut cazuri cu tip de solutionare fara acord care au primit amanarea aplicării pedepsei...
Ma gandesc ca va trebui sa astept din nou cateva luni pentru a primi raspuns de la procuror ... ce ma sfătuiți?
Va multumesc .

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca ati fost trimis in judecata, instiintarea este de la instanta, probabil v-au comunicat rechizitoriul, dosarul fiind in procedura camerei preliminare cand se pot formula cereri si exceptii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.


Vă sfatuim să vă angajați avocat!

Niță Valentin Cătălin a scris:

Este vreo diferența dacă dosarul meu din instanță este cu Tip solutie: Fără acord de recunoaştere ?
Face vreo doferenta acel acord daca este acceptat ? Se merita sa mai fac o cerere pentru un alt acord ?
Am vazut cazuri cu tip de solutionare fara acord care au primit amanarea aplicării pedepsei...
Ma gandesc ca va trebui sa astept din nou cateva luni pentru a primi raspuns de la procuror ... ce ma sfătuiți?
Va multumesc .

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca ati fost trimis in judecata, instiintarea este de la instanta, probabil v-au comunicat rechizitoriul, dosarul fiind in procedura camerei preliminare cand se pot formula cereri si exceptii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.




Procurorul a solutionat cauza si v-a trimis in judecata prin rechizitoriu, nu mai aveti treaba cu el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord de recunoaștere a vinovăției. Niță Valentin Cătălin Niță Valentin Cătălin Bună ziua ! Am un dosar deschis în baza conduceri autovehiculului sub influenta alcoolului respectiv 1.60 în sânge după rezultatul de la iml. Am avut ... (vezi toată discuția)
Va salut cu cel mai mare respect ! am fost depistat conducand ... gotty gotty Va salut cu cel mai mare respect ! Am fost depistat conducand un autovehicul sub influenta alcoolului. Alcoolemie in aer 0,61 - in sange 1.42 Am trecut ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan + accident + vatamare corporala adx adx Buna seara, Situatia (dosarul) se prezinta astfel: Persoana X si alte 2 persoane se urca intr-o masina. Toate cele 3 persoane au consumat bauturii acoolice. ... (vezi toată discuția)