Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montaj grilaje geamuri parter
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montaj grilaje geamuri parter

Buna ziua.Exista vre-o lege în care îmi interzice,sa pun grilaje la geamuri,după izolare termica a blocului?Primăriea a pus schele pe fațada blocului,l,dar se pare că după izolare,nu ne mai permite sa punem grilajele la gemuri,celor care locuiesc la parter.Pot sa dau primăria in judecată?Este ilogic să pună în balanță,estetica blocului vs siguranță oamenilor.Va mulțumesc.
Stef_74, utilizator
Încercați și rulouri exterioare antiefracție din aluminiu
[ link extern ]
Buna ziua ,Tot ce nu este scris este permis .In opinia mea a-ti vorbit cu constructorul sau cu un angajat care si-a dat cu parerea ca nu mai monteaza grilajul la loc ca asa spune primaria .Cereti proiectul si o sa va lamuriti ca nu este prevazut nici cu si nici fara grilaje in proprietatea privata de la parter si ultimul etaj. .Daca faceti o plimbare in cartier ve-ti vedea cum la blocurile anvelopate sunt montate la loc grilajele ,depinde de constructor nu de primarie ,grilajul este bun propriu si o sursa de venit la fier vechi pentru alti .
Probabil proiectul de anvelopare nu prevede gratii, de aceea constructorul nu o sa vi le puna pana nu se face receptia. Dupa ce se face receptia... depinde de dumneavoastra. Calea legala ar fi cu autorizatie de constructie. Calea simpla ar fi sa le montati direct fara nicio hartie dar va supuneti riscului de a fi sanctionat. Legile care guverneaza acest aspect sunt Legea 50/1991 si Planul Urbanistic General (PUG) al UAT in care locuiti (reglementarile urbanistice specifice zonei). Sunt curios totusi daca proiectul de reabilitare termica a prevazut ferestre anti-efractie?! Cred ca nu...
DinuX, utilizator
Buna ziua,aveti dreptate,angajatii ne-au anuntat.Am facut azi adresa catre primarie,sa vedem ce raspuns primesc.
Buna ziua.Am facut adresa catre primarie,o sa va spun ce raspuns primesc.Nu am nevoie sa-mi monteze constructorul,le pun eu inapoi fara a iesii in afara glafului exterior,dar nu mi se pare in regula sa am voie sa montez aparatul de aer conditionat,dar nu gratia.