Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Buna seara, se poate face o expertiza grafoscopica ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Buna seara, se poate face o expertiza grafoscopica ceruta de judecatorie ...

Buna seara se poate face o expertiza grafoscopica ceruta de judecatorie doar cu o copie a unui act de vanzare cumparare? Multumesc
Exista opinii distincte referitor la acceptarea sau nu a expertizelor documentelo in exemplar multiplicat/fotocopiat
Este posibil examinarea obiectelor grafoscopice si in exemplar in copie, cu toate ca se recomanda precautie.
A 22-a conferinta internaționala de criminalistica a concluzionat ca
este posibilă aplicarea cu succes a principiilor și metodelor expertizei grafice, cu luarea în calcul a metamorfozelor obiectului examinat, condiționate de modul executării copiei.

O copie nu este sigura si expertii nu accepta decat originalul pentru expertizare. Posibilitatea de a expertiza o copie exista, dar cine/ in ce conditii, poate/ se poate semna pentru autenticitatea copiei cu originalul ?! Se pune in discutie efectuarea unei expertize tehnice care sa confirme/ sa infirme autenticitatea copiei cu originalul, posibil vizual, doar atunci cand ai originalul in fata si vezi copia.
Ok am inteles dar atunci de ce instanta mai cere expertiza grafoscopica daca nu se poate face? Originalul contractului numai exista si eu vreau sa demonstrez ca nu este semnatura mea pe acel contract plus ca acea copie este de la anaf dupa contractul oroginal de vanzare cumparare si stampilata aceea copie.
In acest caz, instanta poate cere ANAF sa depuna la dosar documentul original in baza caruia a emis copia.
Asteptati totusi, sa vedeti ce spune expertul.

POPA GHEORGHE a scris:

O copie nu este sigura si expertii nu accepta decat originalul pentru expertizare.

In baza tehnologiilor noi.expertii in grafuloscoscopie accepta pentru expertiza inclusiv exemplar copie
FORENSIC EXAMINATION OF DOCUMENT COPIES.-THEORETICAL AND PRACTICAL ASPECTS