Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Opțiunea de a determina venitul net în sistem real ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Opțiunea de a determina venitul net în sistem real la închirieri

În cazul cedării folosinței a 5 sau mai puține proprietăți, opțiunea de a determina venitul net în sistem real atrage după sine recalificarea acestor venituri drept venituri din activități independente, sau schimbă numai modul de calcul al venitului net și apariția obligației de completare a Registrului de evidență fiscală și de conducere a evidenței contabile?

Mai concret, un contribuabil aflat în această situație trebuie să plătească și CAS pentru aceste venituri ca urmare a exercitării acestei opțiuni?
gimli, utilizator
CAS nu se va datora in cazul acesta .
Doar modul de calcul al impozitului se face dupa sistemul real de la art 68 - activitati independete.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal