Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara Sunt în concediu de risc maternal și aș ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara Sunt în concediu de risc maternal și aș dori să ...

Bună seara
Sunt în concediu de risc maternal și aș dori să particip la un concurs pentru ocuparea unei alte funcții la același angajator.
În cazul în care aș promova, voi avea alt contract de muncă pe altă funcție, rămân în risc maternal în continuare, însă ce se întâmplă cu concediul prenatal, nu voi avea 6 luni în funcția nouă, conform OUG 158/2005, dacă contractul de muncă încetează și începând cu ziua următoare se încheie alt contract, există stagiu de asigurare pentru concedii medicale fiindcă am lucrat de câțiva ani fără întrerupere?
Mă poate afecta cu ceva la indemnizatia pentru creștere copil faptul că voi avea un nou contract de muncă la același angajator?
Mulțumesc!
Stagiu de cotizare nu se calculeaza pe functie, ci pe angajator.

Concediul şi indemnizaţia de risc maternal se acordă fără condiţie de stagiu de cotizare.

Nu va afecteaza dreptul la CCC , noul c.i.m.
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Banuiesc ca nici indemnizatia pentru concediul de crestere copil nu ca fi afectata cu nimic, nu?
Nu are ce sa va afecteze.
Eu fiind in risc maternal, daca promovez examenul, cum se procedeaza pentru incadrarea pe noua functie? Momentan contractul este suspendar fiind in risc, nu?
Raman direct in medical din noua functie?
Banuiesc ca trebuie sa merg din nou la medicina muncii pentru raportul de risc, locul de munca si conditiile fiind aceleasi, duc si acest raport la med de familie si el elibereaza in continuare concediul de risc?
Normal in 28 aprilie ar trebui sa merg sa imi dea risc in continuare pentru luna mai.
Cristinaa23, utilizator
Oare ma puteti ajuta cu un raspuns in acest sens?
Eu fiind in risc maternal, daca promovez examenul, cum se procedeaza pentru incadrarea pe noua functie? Momentan contractul este suspendar fiind in risc, nu?
Raman direct in medical din noua functie?
Banuiesc ca trebuie sa merg din nou la medicina muncii pentru raportul de risc, locul de munca si conditiile fiind aceleasi, duc si acest raport la med de familie si el elibereaza in continuare concediul de risc?
Normal in 28 aprilie ar trebui sa merg sa imi dea risc in continuare pentru luna mai.
Sunt persoane care spun ca daca dau examen acum in risc maternal, nu o sa ma poata incadra pe noua functie pentru ca e suspendat contractul pe perioada riscului, atunci daca promovez nu pot fi pusa pe noua functie?
Multumesc frumos!