Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatorul vrea sa plec
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatorul vrea sa plec

Lucrez la o firma de asigurari. Firma a propus un program de plecari voluntare, dar am fost contactata sa-mi fac cererea de includere in acest program deoarece deoarece nu mai corespund profilului stabilit de angajator. Se fac presiuni in acest sens, inclusiv referate de imputare pentru anumite spete, cu mentiunea scrisa in aceste referate ca daca ma inscriu pe lista de concediere se renunta la regres. Au voie sa faca asa ceva ?
Atat timp cat dvs. nu aveti nicio instiintare de desfiintare a postului de munca sau concediere colectiva si nici nu dorit personal sa parasiti firma nu vad niciun motiv pentru care sa plecati(concedierea pentru necorespundere profesionala poate fi contestata cu usurita in instanta -din punctul meu de vedere)! Este dreptul dvs si "oricat de legal ar considera ei", legea spune altceva ! Parerea mea este sa nu va inscrieti pe aceste liste -este in primul rand imoral acest "santaj".Faceti o sesizare la ITM teritorial.. nu va pot obliga sa va dati demisia. Daca se fac presiuni si vor face si o decizie de incetare atunci contestati decizia in termen de 30 de zile la Tribunalul Municipiului Bucuresti (presupun ca sunteti din Bucuresti)..eventual puteti sa vorbiti pe un ton amiabil cu seful ierarhic despre aceste nereguli si despre legislatia in vigoare (Codul Muncii).

Multa bafta