Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... infiintare pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

infiintare pfa

doresc sa infiintez pfa pe linie de psi si protectia muncii.
care sunt cerintele?
sunt cadru tehnic psi din 2003 si inspector protectia muncii din anul 2004.
tehnician.

multumesc!
Pentru a desfasura activitati economice, potrivit art.8 din OUG nr. 44/2008, persoanele fizice trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a) au implinit varsta de 18 ani,
b) nu au savarsit fapte sanctionate de legile financiare, vamale si cele care privesc disciplina financiar-fiscala, de natura celor care se inscriu in cazierul fiscal;
c) au un sediu profesional declarat (sa detina in folosinta un spatiu: inchirat, comodat sau in proprietate)
d) declara pe propria raspundere ca indeplinesc conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului si al protectiei muncii.

informatii detaliate sunt prezentate pe [ link extern ] /