avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Supliment moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Supliment moștenire

Speță: mama decedata in 1998 cu modtenitori tatăl supraviețuitor și 2 fii.
La moștenire in Certificat nu s-a adăugat și moștenirea de la tatăl defunctei-1/4 dintr-o casa.
Pentru a adauga la certificatul de mostenitor sus-numita este ABSOLUT necesar așa cum s-a solicitat de către Notar prezenta moștenitorilor din restul de 3/4?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:17, 10 Aprilie 2023
Buna seara,
DA, pentru dezbaterea succesiunii dupa tatal defunctei.
Altfel cum se stabilesc mostenitorii, cotele, etc?
Nu "s-a adaugat" fiindcă nu "s-a declarat " la acel moment.
Notarul a dezbătut succesiunea pentru bunurile pentru care moștenitorii au prezentat actele de proprietate.
Dacă exista un certificat de moștenitor dupa bunici, suplimentul se face fără prezenta celorlalți coproprietari.
Mama dvs are deja cota stabilita, în certificatul de moștenitor respectiv.
Deci, se vor prezenta doar moștenitorii mamei, din certificatul de moștenitor inițial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune loriel loriel Bunicul din partea mamei a decedat in 1998, insa bunica si parintii mei nu au facut succesiune. In 2007 a decedat si mama mea si inca nu am facut succesiune ... (vezi toată discuția)
Succesiune dezbătută in lipsa tuturor moștenitorilor RGeorge79 RGeorge79 Buna ziua In condițiile in care succesiunea a fost deja dezbătută, moștenitorul declarându-se ca fiind unic deși nu este (!) - s-a declarat inclusiv la ... (vezi toată discuția)