Forum Discuţii juridice Executare silită Sistare poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Sistare poprire

Buna ziua. Am și eu o problema cu un dosar de execuție si sper sa găsesc răspuns aici. Problema este în felul următor. În anul 2019 mi s-a pus poprire pe conturi de un executor judecătoresc, iar acest dosar a fost închis pt lipsa bunuri urmaribile. În anul 2022 tot pt aceasi datorie care o aveam mi s-a pus poprire de către un alt executor judecătoresc. Anul acesta am plătit toată suma datorata către executor, iar când am mers la banca am aflat ca încă am poprire pe conturi de la executorul din 2019. Luând legătură cu acel executor cu dosarul din 2019, mi s-a spus ca dosarul a fost închis pt lipsa bunuri urmaribile, dar nu și ridicata poprirea și ca trebuie sa plătesc cheltuielile de executare ca să îmi fie ridicata poprirea. Țin sa menționez ca la banca apare toată suma care era de executat, nu doar cheltuielile de judecata. Întrebarea mea la dumneavoastră este dacă e normal asa ceva?cu toate ca am plătit toată suma ce aveam de plătit noului executor cu tot cu cheltuieli de executare.
Biianca, utilizator
Practic, ar trebui să achitați cheltuielile de executare aferente dosarului din 2019 și să-i duceți acelui executor dovada executării obligațiilor. Acesta va notifica banca și va fi ridicată poprierea.
Pai și dacă aceasta creanță a fost vândută către alt executor , trebuie sa îl plătesc și pe primul executor? Nu mi se pare corect ,mai ales ca nu am fost notificata în nici un fel din 2019 pana acum , când am aflat eu intamplator ca poprirea încă mai este și de la primul executor.

Valeriu Chirita a scris:

Practic, ar trebui să achitați cheltuielile de executare aferente dosarului din 2019 și să-i duceți acelui executor dovada executării obligațiilor. Acesta va notifica banca și va fi ridicată poprierea.