Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ridicare poprire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ridicare poprire

in anul 2009 s-a dispus de catre un executor bancar (la vremea aceea) poprire pe venit la institutia angajatoare si poprire pe conturile bancare pe care le aveam la banci. In anul 2015, am platit suma datorata bancii. Intre timp am mai avut o poprire de si nu am tinut cont daca prima poprire pe conturile bancare mi-a fost ridicata. In aprilie 2016 am platit si a doua poprire si cand am mers la banca am vazut ca inca mai am poprire, (prima) la un an dupa ce am platit.Am discutat telefonic cu primul executor si mi-a zis ca el nu poate ridica poprirea, desi el a infiintat-o cand era executor bancar, intru-cat cei de la banca nu i-au trimis dosarul . Cei de la banca mi-au zis ca ei i-au trimis adresa ca dosarul este inchis. Cui trebuie sa ma adresez si ce trebuie sa fac intru-cat sunt trimis de la banca la executor si invers ca sa mi se ridice poprirea pe conturi? Nici unul dintre cei doi nu vor sa trimita adrese la banci ca eu mi-am achitat datoria.
Daca nu mai datorati nici o suma de bani faceti contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta inceperea executarii saul contestatie la titlu in termenul general de prescriptie de 3 ani.