Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu și soțul meu vrem sa cumpărăm o casa cu teren. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu și soțul meu vrem sa cumpărăm o casa cu teren. Proprietarii ...

Eu și soțul meu vrem sa cumpărăm o casa cu teren. Proprietarii sunt decedați iar moștenitorii lor ( doi nepoți) vor sa vândă dar nu au succesiunea făcută . Ne-au spus ca ei pot vinde cu act de mâna cu doi martori astfel încât la registrul agricol sa ne treacă direct pe noi .Am fost la primăria din localitate și viceprimarul ne-a spus ca se poate.
In zona aceea cadastrare încă nu exista, urmează sa se facă .
Eu ma întreb cum pot vinde ei un imobil pe care practic nu îl dețin?
Și primarul cum poate sa ne treacă pe noi ca și proprietari?
nu pot vinde fara intabulare. nu va complicati existenta. puteti face un antecontract si platiti un avans. succesiunea plus intabularea dureaza minim 3 luni daca sunt harnici. daca nu, trece anul.
Nu faceti aceasta prostie.
Rămâneți și cu banii dați și fără acte de proprietate legale.
Nu o sa puteți construi, nu o sa puteți vinde mai departe, nu o sa puteți lasă copiilor dvs imobilul respectiv. Nimic.
Și ca să întrați în legalitate după aia o sa cheltuiți mult mai mult.
Când moștenitorii o sa încaseze banii de la dvs, o sa dispară în toată lumea și luati-i de unde nu-s.
Cadastrul se poate face la cererea oricărei persoane. Se plătește un cadastrist care vine la fata locului și măsoară.
Deci nu are absolut nicio legătură cu "zona".
Problema e ca ei nu au succesiunea dezbătută, iar orice inginer de cadastru le cere actele de proprietate.
De unde știți că ei sunt moștenitorii?
Fără certificat de moștenitor sunt doi ...neica nimeni, care vând pielea ursului din pădure.
Cel mai safe e sa cumparati in conditii legale dupa dezbaterea succesiunii si dobandirea calitatii de mostenitor. Cu chitante"de mana" puteti sa ramaneti sifara bani si fara teren. Succes!
Singurul motiv care ii impidica pe nepoti sa faca succesiunea si cadastrul sint banii.Puteti sa le platiti dvs taxele de succesiune si cadastru si va socotiti cind faceti actele de cumparare.. Altfel nu va sfatuiesc sa vindeti cu acte de mina, cine stie citi mostenitori mai apar.
crisan, utilizator