avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu și soțul meu vrem sa cumpărăm o casa cu teren. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu și soțul meu vrem sa cumpărăm o casa cu teren. Proprietarii ...

Eu și soțul meu vrem sa cumpărăm o casa cu teren. Proprietarii sunt decedați iar moștenitorii lor ( doi nepoți) vor sa vândă dar nu au succesiunea făcută . Ne-au spus ca ei pot vinde cu act de mâna cu doi martori astfel încât la registrul agricol sa ne treacă direct pe noi .Am fost la primăria din localitate și viceprimarul ne-a spus ca se poate.
In zona aceea cadastrare încă nu exista, urmează sa se facă .
Eu ma întreb cum pot vinde ei un imobil pe care practic nu îl dețin?
Și primarul cum poate sa ne treacă pe noi ca și proprietari?
Cel mai recent răspuns: crisan , utilizator 08:37, 13 Aprilie 2023
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu pot vinde fara intabulare. nu va complicati existenta. puteti face un antecontract si platiti un avans. succesiunea plus intabularea dureaza minim 3 luni daca sunt harnici. daca nu, trece anul.
11 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu faceti aceasta prostie.
Rămâneți și cu banii dați și fără acte de proprietate legale.
Nu o sa puteți construi, nu o sa puteți vinde mai departe, nu o sa puteți lasă copiilor dvs imobilul respectiv. Nimic.
Și ca să întrați în legalitate după aia o sa cheltuiți mult mai mult.
Când moștenitorii o sa încaseze banii de la dvs, o sa dispară în toată lumea și luati-i de unde nu-s.
Cadastrul se poate face la cererea oricărei persoane. Se plătește un cadastrist care vine la fata locului și măsoară.
Deci nu are absolut nicio legătură cu "zona".
Problema e ca ei nu au succesiunea dezbătută, iar orice inginer de cadastru le cere actele de proprietate.
17 din 17 utilizatori consideră
acest răspuns util
De unde știți că ei sunt moștenitorii?
Fără certificat de moștenitor sunt doi ...neica nimeni, care vând pielea ursului din pădure.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cel mai safe e sa cumparati in conditii legale dupa dezbaterea succesiunii si dobandirea calitatii de mostenitor. Cu chitante"de mana" puteti sa ramaneti sifara bani si fara teren. Succes!
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Singurul motiv care ii impidica pe nepoti sa faca succesiunea si cadastrul sint banii.Puteti sa le platiti dvs taxele de succesiune si cadastru si va socotiti cind faceti actele de cumparare.. Altfel nu va sfatuiesc sa vindeti cu acte de mina, cine stie citi mostenitori mai apar.
Ultima modificare: Joi, 13 Aprilie 2023
crisan, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legal eu pot cumpara o casa de la cineva care este mort? anca medina anca medina stiu ca este absurda intrebarea,dar vreau sa cumpar o casa care inca nu este intabulata pe cine pe cine vrea sa mi-o vanda.succesorii ar fii defapt nora ... (vezi toată discuția)
Cumpărare moștenire nedezbătută. care este calea cea mai puțin costisitoare? Petro2 Petro2 Cum fac sa cumpar o mostenire care inca nu e dezbatuta? Este vorba despre un teren si as vrea sa cumpar jumatate din el. Nu are carte funciara. Cum as putea ... (vezi toată discuția)
Cumparare mostenire de la mostenitori fara succesiune fermier fermier Buna ziua.Pot cumpara un teren de la mostenitori,si dupa aceea sa ma ocup de intabulare?Ar fi vorba de timp.Mostenitorii se pot intalni sa semneze ,dar nu pot ... (vezi toată discuția)