Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatii pot lipsi de la serviciu 10 zile pe an, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatii pot lipsi de la serviciu 10 zile pe an, pentru situatii ...

Angajatii pot lipsi de la serviciu 10 zile pe an, pentru situatii neprevazute?
1. Salariatul are dreptul de a absenta de la locul de muncă în situaţii neprevăzute, determinate de o situaţie de urgenţă familială cauzată de boală sau de accident, care fac indispensabilă prezenţa imediată a salariatului, în condiţiile informării prealabile a angajatorului şi cu recuperarea perioadei absentate până la acoperirea integrală a duratei normale a programului de lucru a salariatului.

2. Absentarea de la locul de muncă nu poate avea o durată mai mare de 10 zile lucrătoare într-un an calendaristic.

3. Angajatorul şi salariatul stabilesc de comun acord modalitatea de recuperare a perioadei de absenţă.