Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, am o intrebare legata de Art 152^2 din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, am o intrebare legata de Art 152^2 din Codul Muncii ...

Buna ziua,
am o intrebare legata de Art 152^2 din Codul Muncii si aplicarea lui.
Este sau nu nevoie de vreun document justificativ din partea angajatului, cand apeleaza la acest Art 152^2 din CM ?
Doresc un raspuns pro-bono, daca se poate.

Doresc sa stiu daca in cazul unei situatii neprevazute (de ex urgenta familiala cauzata de accident sau boala) pot sa apelez la acest articol pt a obtine zile "libere" cu recuperarea ulterioara a orelor nelucrate din zilele cu aceste absente motivate, fara a fi nevoie de documente justificative. Este suficeinta declararea ( de ex scrisa, catre sef / angajator ) existentei unei urgente familiale pt aplicarea 152^2 sau este nevoie si de documente pt a dovedii natura situatiei neprevazute, pentru a dovedi neaparat o boala sau un accident ?
Multumesc.
Salariatul are dreptul de a absenta de la locul de muncă în situaţii neprevăzute, determinate de o situaţie de urgenţă familială cauzată de boală sau de accident, care fac indispensabilă prezenţa imediată a salariatului, în condiţiile informării prealabile a angajatorului şi cu recuperarea perioadei absentate până la acoperirea integrală a duratei normale a programului de lucru a salariatului.

Absențele pentru situații neprevăzute - necesitatea de a avea o procedură internă pentru a preveni abuzurile
www.avocatnet.ro/articol_635...