Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Președinte de partid și de ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Președinte de partid și de ong

Buna seara,

Doresc sa va intreb daca esxista conflict de interese intre o persoana care este presedinte de partid si presedinte al unui ONG?

Va multumesc aniticipat pentru raspuns!
george-neagu, moderator
Legislatia ONG nu interzice sa fii membru de partid nici in conducerea unui partid. Daca statutul ONG-ului nu interzice nu a nici o problema. Ideea este ca ONG-ul sa fie clar daca se doreste sa fie nepartizan politic? Legea nu ii impune, dar daca opteaza sa fie nepartizan, va fi greu sa se pretinda nepartizan cat timp presedintele ONG-ului este si presedinte de partid. Acesta poate ca are capacitatea sa nu amestece cele doua calitati, dar nu va fi crezut de public, presa etc. Daca isi asuma acea perceptie publica sau chiar isi asuma oficial ONG-ul ca nu e neutru / echidistant politic... nu exista piedici juridice in directia asta....