Forum Discuţii juridice Executare silită sentinta inlocuita cu alta in timpul executarii. ce se ...
Discuție deschisă în Executare silită

sentinta inlocuita cu alta in timpul executarii. ce se va intampla?

Buna ziua. Am considerat ca am primit pensii in cuantum minor pt fiu si la cererea facuta dupa ce fiul a implinit 18 ani sa incuviintat executarea in baza sentintei care a stabilit pensia de intretinere. Dupa judecarea contestatiei instanta a inlocuit titlul executor (sentinta care a stabilit pensia de intretinere) cu altul in care dispune calcularea debitului total in baza a noi criterii si efectuarea unei noi expertize, Criteriile sunt total diferite de cele care au stat la baza platii pensiilor pana la varsta de 18 ani. Instanta nu a dat explicatii de ce. Ce se va intampla? Ce trebuie sa fac? Sa cer o noua executare in baza noii sentinte? Multumesc anticipat, pt ajutor!
cuziamusia, utilizator
Din ce scrieți în topic nu se înțelege clar depre ce este vorba în concret.

1 - ce prevede, ce stabilește titlul executoriu (sentința)`?
2 - ce vă nemulțumește în procesul de contestație la executare`?

Instanța de executare are competența de a corecta posibilele greșeli sau abuzuri din dosarul de executare silită.

Dacă nu dați detalii clare și explicite, nu vă poate nimeni răspunde ceva concret care să vă ajute la proces.
Dapix, utilizator
Buna seara.
Cand fiul avea un an, in baza copiei unui contract de munca am cerut si o sentinta a stabilit pensii pt fiu in cuantum de 25% raportat la salariul net primit de tata (aflat in strainatate) in baza contractului sau de munca nr. ........ incheiat cu firma .......... din acea tara, pana la implinirea varstei de 18 ani.
Dupa doi ani sotul a cerut modificarea pensiilor aratand ca contractul a finalizat si sursa veniturilor sa schimbat (a trecut la PFA si numai primeste salarii ci obtine venituri) dar cererea i-a fost refuzata, Instanta a motivat cu faptul ca pensiile au fost stabilite in procentaj deci el insusi va putea sa ajusteze cuantumul pensillor prin raportare la venitul net efectiv obtinut lunar, aplicand procentajului de 25%. Ca sentinta initiala se mentine,
Timp de 17 ani am primit lunar pensii pt fiu pana el a inplinit 18 ani (pana acum un an) dar in cuantum din ce in ce mai scazut pana la nivele foarte scazute, dar eu nu am putut verifica niciodata cat venit obtinea fostul sot in realitate. Cunosteam doar ce imi spunea el.
Acum i-am spus fiului sa ceara executare. Fiul a refuzat asa ca am cerut eu folsind un fluturas de salar din primul an de plata a pensiilor in baza contractului de munca. sa format dosarul ...-2022 si executorul a dispus o expertiza extrajudiciara in care a stabilit un debit total prin calcularea diferentei intre ce sa platit efectiv si 25% din salariul net in baza contractului de munca pt toata perioada de 17 ani si a trimis somatia.
Un avocat ce reprezinta fostul sot a facut contestatie cerand anularea executarii motivat de respectarea exacta a sentintei care a fixat pensiile si consideratiile din cea in care sa refuzat modificarea pensiilor. A aratat ca intradevar a platit 25% din salarii primite si 25% din veniturile obtinute (foarte joase, am si verificat ca in ultimii 10 ani chiar au fost mult sub salariul minim pe economie in tara respectiva) Dupa finalizare celor 15 zile avocatul sau a revenit cu un inscris in care a aratat ca eu nu aveam calitate procesuala ci fiul si ca se pot reclama eventuale diferente de pensii doar pt ultimii 3 ani.
La judecare instanta i-a respins ultimele doua argumente (ca fiind depuse in afara termenului de 15 zile) si a dispus: "anuleaza in parte somatia si adresa de infiintare a popririi pentru sumele ce depasesc pensia de intretinere datorata de debitor pentru perioada cuprinsa intre ....... - data cand sa cerut pensia, si ............ - data pronuntarii in sentinta care a refuzat modificarea pensiilor, calcularea conform venitului net obtinut conform contractului de munca ................ (si anume venitul net mediu xxxx - cel care reiese din fluturas) iar ulterior acestei date prin raportare la venitul lunar efectiv obtinut de contestator, dar daca acesta a fost inferior salariului minim net pe economie din .... - tara respectiva, pensia calculata prin raportare la salariul minim pe economie din ...... - tara respectiva. In consideratii instanta i-a indicat executorului “urmand a emite o noua incheiere, dupa stabilirea debitului in baza prezentei hotarari”
Executorul a dat dispozitie expertei sa refaca partial expertiza. Adica ca executarea continua in acelasi dosar. Asta a inteles el.
Eu nu sunt de acord deoarece inteleg ca noul debit indicat de instanta nu se poate obtine prin modificarea expertizei anterioare, ca instanta a dispus executarea unui nou titlu executor, diferit, cu care a inlocuit cel in baza caruia sau stabilit pensiile si sa intocmit initial dosarul de executare. Ca eu trebuie sa cer infiintarea unui nou dosar de executare in baza noului titlu. Cred ca asa cum a procedat executorul vom pierde cand fostul sot va face urmatoarea contestatie la executare. Ce parere aveti? Cum trebuie procedat?
cuziamusia, utilizator
Dacă a platit pensie respectând procentul de 25% din venitul lunar net, nu mai aveți ce executa suplimentar.

Conform titlului executoriu, trebuia sa pă=lăteacă în fiecare lună procentul de 25% din venitul net care îl lua în mână.
Obligația lui a fost să respecte procentul dispus de instanță, raportat la venitul net cât lua în mână în fiecare lună.

Vă trebuie un desfășurator cu veniturile lui nete pentru ultimii 3 ani.
Cei mai vechi de 3 ani s-a prescris.

Nu-l puteți executa silit dacă nu cunoașteți veniturile lui nete pe ultimii 3 ani.
Instanța de judecată judecă pe probe nu pe vorbe sau presupuneri.
Dapix, utilizator
Buna ziua. Nu ati inteles. Poate am explicat cu prea multe detalii si am facut mai dificil intelegerea. Asa cum spuneti a fost inainte, in prima executare. Rezultatul era ca trebuia anulata executarea in baza expertizei fostului, dar instanta nu a tinut cont de expertiza lui si a hotarat altceva, ceea ce a fost o surpriza si pt mine. A hotarat ceea ce eu nu am cerut - inlocuirea titlului executor. In acest fel daca inainte nu am avut ce executa acum voi executa un debit consistent. O suma ridicata.
Repet, daca in urma contestatiei la executarea efectuata in baza titlului care a stabilit pensiile rezultatul a fost ca nu exista debit, instanta nu a anulat executarea ci a decis inlocuirea titlului executor cu altul nou, creat pe loc fara judecare, care acum imi ofera posibilitatea calcularii unui debit consistent.
Reproduc din nou, noul titlu executor dat in judecarea contestatiei la executarea anterioara: "anuleaza in parte somatia si adresa de infiintare a popririi pentru sumele ce depasesc pensia de intretinere datorata de debitor pentru perioada cuprinsa intre ....... - data cand sa cerut pensia, si ............ - data pronuntarii in sentinta care a refuzat modificarea pensiilor, calcularea conform venitului net obtinut conform contractului de munca ................ (si anume venitul net mediu xxxx - cel care reiese din fluturas) iar ulterior acestei date prin raportare la venitul lunar efectiv obtinut de contestator, dar daca acesta a fost inferior salariului minim net pe economie din .... - tara respectiva, pensia calculata prin raportare la salariul minim pe economie din ...... - tara respectiva.
In consideratii instanta i-a indicat executorului “urmand a emite o noua incheiere, dupa stabilirea debitului in baza prezentei hotarari”

Executorul a dat dispozitie expertei sa refaca partial expertiza. Adica executarea continua in acelasi dosar. Asa a inteles el. Acum incep indoielile mele.
Eu nu sunt de acord cu executorul deoarece inteleg ca noul debit indicat de instanta nu se poate obtine prin modificarea expertizei anterioare, caci instanta a dispus executarea unui nou titlu executor, diferit, cel cu care a inlocuit cel in baza caruia sau stabilit pensiile si sa intocmit initial dosarul de executare. Eu cred ca trebuie sa cer infiintarea unui nou dosar de executare in baza noului titlu executor pentru a avea succes. Cred ca asa cum a procedat executorul vom pierde cand fostul sot va face urmatoarea contestatie la noua executare si va arata ca dosarul de executare a inceput in baza unui titlu si continua in baza altui titlu inlocuitor. Este legal asa? Ce parere aveti? Cum trebuie procedat?
cuziamusia, utilizator
Cel mai probabil va depune la judecătorie CONTESTAȚIE la executare.
Dacă instața a stabilit obligația de întreținere 25% din venitul lunar net, adică cât ia în mână, nu permite legea să i se poprească peste limita legală prin executare silită.

De asta este posibilitatea de a contesta executarea silită, pentru ca instanța de executare să corecteze eventualile erori sau abuzuri.

Nu veți obține mai mult de 25% din venitul lunat net cât a luat el în mâna lubar. legea e foarte clară și nu poate fi încalcată.

De exemplu, dacă într-o lună a încasat venituri în cuantum de 2000 lei, obligația pentru copil 25% este de 500 lei.
Dapix, utilizator