Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Pentru deschiderea unui cabinet ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Pentru deschiderea unui cabinet stomatologic cu radiologie ...

Buna ziua! Pentru deschiderea unui cabinet stomatologic cu radiologie intr-un spațiu ce are din punct de vedere juridic statutul de “spațiu comercial” și care se afla la parterul unui bloc este nevoie de acordul vreunui vecin?

Sunt proprietarul unui astfel de spațiu și am un potențial chiriaș care îmi spune ca este nevoie de acordul vecinilor. Eu știu ca dacă spatiul are statutul de “spațiu comercial” nu este nevoie se acord. Am nevoie de ajutorul dvs. și dacă puteți veni și cu articole de lege prin care ii pot arată. Multumesc.

LE: Spatiul nu face parte din asociația de proprietari și in acest moment nu este vreo asociație înființata. Imobilul este nou.
diana_16_04, utilizator
Conform art.40 din legea 196/2018 pentru fiecare activitate diferita (cod CAEN) desfășurată în acel spatiu e nevoie prima dată de acordul vecinilor cu care se învecinează direct, apoi de acordul asociației și semnarea unei convenții privind numărul de persoane ce vor fi trecute pentru acel spațiu, pentru cheltuielile lunare ce se împart pe număr de persoane.
latka a scris:

Conform art.40 din legea 196/2018 pentru fiecare activitate diferita (cod CAEN) desfășurată în acel spatiu e nevoie prima dată de acordul vecinilor cu care se învecinează direct, apoi de acordul asociației și semnarea unei convenții privind numărul de persoane ce vor fi trecute pentru acel spațiu, pentru cheltuielile lunare ce se împart pe număr de persoane.

Spatiul nu face parte din asociaților și nici nu exista vreo asociație constituita pana acum, imobilul este nou. Pe lângă asta, eu nu schimb destinația. Eu am avut spațiu comercial și va rămâne tot spațiu comercial.
diana_16_04, utilizator
Contează și activitatea ce se desfășoară în acel spațiu comercial, asa e specificat in art.40 ("precum si schimbarea..." ). Chiar dacă nu există asociatie, rămâne de obținut acordul vecinilor, doar pentru o activitate specific declarata.
latka, utilizator
Vi s-a raspuns ca indiferent ca e spatiu comercial trebuie acordul vecinilor si ulterior dupa infiintare iar al vecinlor si al asociatiei de proprietari. La fel cand se deschide langa dv un sexshop sa zicem trebuie sa ceara acordul vecinilor inclusiv al proprietarului spatiului dv.
La fel si pe parcurs e nevoie de buna intelegere intrucat orice proprietar isi poate retrage acordul.
Daca veti deschide cabinetul cu radiologie, spatiul respectiv trebuie sa indeplineasca normele radiologice pentru astfel de spatii (spatiu protejat cu placi din plumb, autorizare CNCAN, etc.)
Daca spatiul pe care il detineti este intr-un bloc, fiind prevazut ca spatiu comercial, nu are cum sa fie prevazut prin constructie cu protectie la radiatii "X".