Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notificare incetare contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notificare incetare contract de inchiriere

Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista o formulare standard (un model de document) pentru a notifica chiriasul ca proprietarul nu mai doreste prelungirea contractului de inchiriere (contractul fiind pe durata determinata).
dacă nici una din clauze nu prevede prelungirea automată nu aveți ce notifica. Îi spuneți cu 1 săptamână înainte că veniți să preluați imobilul.
Nu exista un model standard, il redacatati dvs., preferabil cu ajutorul unui avocat, daca nu va descurcati.

In cuprinsul contrctului de inchiriere exista vreo prevedere ce permite prelungirea lui daca nicio parte nu si-a manifestat optiunea de incetare a lui.
Multumesc!