Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua Am o întrebare Am certificat de handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua Am o întrebare Am certificat de handicap grad 2 și ...

Bună ziua
Am o întrebare
Am certificat de handicap grad 2 și nu mai lucrez de câtva ani
Mai exact problema cu auzul.
Am contribuit la pensia privata la Allianztiriac când eram angajat
Momentan primesc indemnizația lunara de handicap și voiam sa știu dacă pot cere retragere banilor de la pensia privata
În România nu ma voi mai angaja niciodată în viitor.
Cum pot întra în posesia acelor bani sau dacă ii pot retrage?
Menționez ca am 40 de ani.
Mulțumesc
Buna ziua!
Ii puteti retrage cand ajungeti la pensia de limita varsta.
Participantii la pilonul de pensii se pot retrage din sistemul pensiilor private obligatorii, dupa 5 ani de la adererea la fond. iar sumele acumulate urmeaza sa fie virate in contul pensiei de stat.
Puteti sa va informati de valoarea sumei acumulate de pe site-ul Autoritatii de Supraveghere Financiara si sa completati o cerere.,ulterior veti fi contactat de inspectorii fondului

ynocentta, utilizator