avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, As dori sa stiu care sunt șansele de a ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, As dori sa stiu care sunt șansele de a recupera un ...

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt șansele de a recupera un avans dat unei formații. Inițial schimbasem data nunții din cauza pandemiei, dupa aceea din cauza altor probleme personale am decis sa nu mai ținem nunta. Am sunat formația cu mai mult de 6 luni înainte, acestia neștiind ca noi anulam, in același timp au făcut contract cu altcineva. Deci practic daca țineam nunta ne trezeam oricum fara formație. Am achitat un avans dar nu am primit bon fiscal sau factura, doar o simpla foaie (si aceea neștampilata, doar semnată), iar acestia refuza sa ne dea avansul înapoi. Care sunt șansele de a obține avansul pe cale legala? Nu este o suma mare, dar consider ca nu este corect. Am vreo șansa in instanța? Avea obligația de a crea oricum un contract si de a elibera o factura sau/si bon fiscal pentru avans nu? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:57, 20 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a fi acoperit de riscuri,era temeinic si legal sa incheiati raport juridic cu formatia respectiva sa achitati sume/avans cu documente justificative legale
Initial notificati oficial persoana juridica cu obligatia restituirii avansului-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie Ionut 81 Ionut 81 buna ziua am o intrebare: am o sc.si un magazin cineva a venit si a loat produse pe datorie din magazin are de 4 luni sa imi dea suma de 1200 lei ,pot sa o dau ... (vezi toată discuția)
Bani de recuperat daniela2504 daniela2504 Buna seara..acum un an jumatate am trimis unui producator de filme o suma de bani prin BRD..acea persoana trebuia sa ma puna in contact cu o firma din alta ... (vezi toată discuția)
Avans formatie goia aurelia goia aurelia Buna ziua ! Ce șanse legale am de a obține avansul dat formației pentru nunta ce trebuia sa aibă loc pe 5 Iulie anul acesta și din cauza virusului am fost ... (vezi toată discuția)