Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, As dori sa stiu care sunt șansele de a ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, As dori sa stiu care sunt șansele de a recupera un ...

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt șansele de a recupera un avans dat unei formații. Inițial schimbasem data nunții din cauza pandemiei, dupa aceea din cauza altor probleme personale am decis sa nu mai ținem nunta. Am sunat formația cu mai mult de 6 luni înainte, acestia neștiind ca noi anulam, in același timp au făcut contract cu altcineva. Deci practic daca țineam nunta ne trezeam oricum fara formație. Am achitat un avans dar nu am primit bon fiscal sau factura, doar o simpla foaie (si aceea neștampilata, doar semnată), iar acestia refuza sa ne dea avansul înapoi. Care sunt șansele de a obține avansul pe cale legala? Nu este o suma mare, dar consider ca nu este corect. Am vreo șansa in instanța? Avea obligația de a crea oricum un contract si de a elibera o factura sau/si bon fiscal pentru avans nu? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Pentru a fi acoperit de riscuri,era temeinic si legal sa incheiati raport juridic cu formatia respectiva sa achitati sume/avans cu documente justificative legale
Initial notificati oficial persoana juridica cu obligatia restituirii avansului-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta