avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 179 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua o întrebare legata de reabilitarea termica ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua o întrebare legata de reabilitarea termica a blocului ...

Bună ziua o întrebare legata de reabilitarea termica a blocului
Eu doresc reabilitarea dar sa nu imi închidă balconul cum ar trebui sa procedez.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:37, 21 Aprilie 2023
Reabilitarea constructiilor are scopul asigurarii eficientei energetice ,respectiv transferul/pierderile de caldura sa fie cat mai mici
In situatiile in care reabilitarea termica a imobilelor de locuit in comun se executa prin proiecte si fonduri asigurate de la bugetul local,se utilizeaza proiecte tehnice care sa asigure eficienta energetica
Daca imobilul unde locuiti se afla in [program de reabilitare prin implicarea autoritatilor locale,nu aveti cum sa faceti exceptie de la executarea uniforma a suportului protector energetic inclusiv la nivelul balconului
Ni sa spus ca trebuie sa semnam un contract cu primăria pentru plata 20 % din lucrare
Câțiva propietari au zis ca refuza sa semneze acel contract, dacă se va schimba geamurile și se va închide balconul ce pot păți acești propietari?
Multumesc
ynocentta a scris:

Reabilitarea constructiilor are scopul asigurarii eficientei energetice ,respectiv transferul/pierderile de caldura sa fie cat mai mici
In situatiile in care reabilitarea termica a imobilelor de locuit in comun se executa prin proiecte si fonduri asigurate de la bugetul local,se utilizeaza proiecte tehnice care sa asigure eficienta energetica
Daca imobilul unde locuiti se afla in [program de reabilitare prin implicarea autoritatilor locale,nu aveti cum sa faceti exceptie de la executarea uniforma a suportului protector energetic inclusiv la nivelul balconului

Procedura de executare reabilitare termica condominiu implica hotararea adunarii membrilor proprietari,care poate fi adoptata cu majoritate in cazul adunarilor generale sau cu acordul strict al participantilor prezenti-in cazul adunarilor reconvocate-indiferent de numarul acestora

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnare bani termopane Ana24M Ana24M In prezent, blocul in care locuiesc se afla in curs de reabilitare termica. Cineva mi-a spus, la un moment dat, ca proprietarilor care vor sa-si pastreze ... (vezi toată discuția)
Inchidere terasa prin proiectul de reabilitare termica T.Alex T.Alex Inchidere balcon+terasa prin proiectul de reabilitare termica a primariei de sector. Apelez la amabilitatea si cunostintele dvs pentru urmatorul ... (vezi toată discuția)
Obligativitate schimbare termopane Dana653 Dana653 La reabilitarea blocului poți fi obligat sa îți schimbi termopanele? Exista vreo reglementare recenta in acest sens? Am avut o ședința in care ... (vezi toată discuția)