Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua o întrebare legata de reabilitarea termica ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua o întrebare legata de reabilitarea termica a blocului ...

Bună ziua o întrebare legata de reabilitarea termica a blocului
Eu doresc reabilitarea dar sa nu imi închidă balconul cum ar trebui sa procedez.
Reabilitarea constructiilor are scopul asigurarii eficientei energetice ,respectiv transferul/pierderile de caldura sa fie cat mai mici
In situatiile in care reabilitarea termica a imobilelor de locuit in comun se executa prin proiecte si fonduri asigurate de la bugetul local,se utilizeaza proiecte tehnice care sa asigure eficienta energetica
Daca imobilul unde locuiti se afla in [program de reabilitare prin implicarea autoritatilor locale,nu aveti cum sa faceti exceptie de la executarea uniforma a suportului protector energetic inclusiv la nivelul balconului
Ni sa spus ca trebuie sa semnam un contract cu primăria pentru plata 20 % din lucrare
Câțiva propietari au zis ca refuza sa semneze acel contract, dacă se va schimba geamurile și se va închide balconul ce pot păți acești propietari?
Multumesc
ynocentta a scris:

Reabilitarea constructiilor are scopul asigurarii eficientei energetice ,respectiv transferul/pierderile de caldura sa fie cat mai mici
In situatiile in care reabilitarea termica a imobilelor de locuit in comun se executa prin proiecte si fonduri asigurate de la bugetul local,se utilizeaza proiecte tehnice care sa asigure eficienta energetica
Daca imobilul unde locuiti se afla in [program de reabilitare prin implicarea autoritatilor locale,nu aveti cum sa faceti exceptie de la executarea uniforma a suportului protector energetic inclusiv la nivelul balconului

Procedura de executare reabilitare termica condominiu implica hotararea adunarii membrilor proprietari,care poate fi adoptata cu majoritate in cazul adunarilor generale sau cu acordul strict al participantilor prezenti-in cazul adunarilor reconvocate-indiferent de numarul acestora