Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie - Problema cu chirias . De aproape 2 ani ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie - Problema cu chirias . De aproape 2 ani acesta a ocupat ...

Probema cu chirias al vecinului.
De aproape 2 ani acesta a ocupat balconul de pe hol (comun) unde a depozitat aparate de aer conditionat si frigidere, balconul devenind atelierul acestuia.
Persoanele de pe palier si mama mea care sunt proprietari sunt in varsta si au fost certati de acesta ca oricum nu este folosit de nimeni.
Cand am cerut asociatiei sa notifice pe acesta, am primit ca raspuns sa ne intelegem.
Acesta sta in bloc de aproape 10 ani, are domiciliu stabil in buletin, nu are contract de inchiriere, nu doreste sa dea numarul de telefon al proprietarului.

Ce se poate face si unde ma pot adresa
sezisati problema in scris presedintele si precizati ca trebuie sa va rspunda in 10 zile conform legii 196/2018 in caz contrar va adresati primariei. Daca nu aveti rabdare inca 10 zile scrie direct si la primarie si sesizati problema ca aici, primaria trebuie sa aiba un compartiment dedicat pentru asociatii si vor veni ei cu politia locala si il vor ameda pe vecin daca se constata ca e adevarat ce spuneti.
[ link extern ]
Art 28
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de
contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de
10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă,
în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul
facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației
de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv
și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a
solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa
compartimentelor prevăzute la art. 10.

Spuneti-ii presedintelui sa ii trimita notificare in care sa il someze sa elibereze proprietatea comuna in caz contrar ii vor pune chirie pana la eliberare pentru ocuparea proprietatii comune si ca ei asociatia vor notifica primasia .
Art 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor
multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel,
următoarele:
e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori
dintre proprietăți și/sau spațiile comune

w_v_w_v, utilizator
Precizati probleme distincte care pot fi solutionate independent
am cerut asociatiei sa notifice pe acesta, am primit ca raspuns sa ne intelegem.

In speta problema se solutioneaza intre asociatie si proprietar
Spatiul la care faceti referire reprezointa parte comuna,care in conformitate cu disp L nr 196/2018 poate fi accesibil tuturor proprietarilor
Presedintele de asociatie sau comitetul executiv detin competenta sa notifice proprietarul astfel incat chiriasul acestuia sa respecte dispozitiile in vigoare,regulamentul de ordine interiaoara al condominiului
@w_v_w_v a scris
sezisati problema in scris presedintele si precizati ca trebuie sa va rspunda in 10 zile conform legii 196/2018

Termenul de 10 zile opereaza strict in cazul contestatiilor valorii intretinerii lunare
@ynocentta
In toate cazurile trebuie sa raspunda in 10 zile.
Legea 196/2018 [ link extern ]

ART. 57
Președintele asociației de proprietari are următoarele atribuții:
e) răspunde în scris la sesizările și contestațiile scrise ale proprietarilor din condominiu în termen
de maximum 10 zile de la primirea acestora;