Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu terasa blocului. Locuiesc la ultimul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu terasa blocului. Locuiesc la ultimul etaj(4) si inca ...

Probleme cu terasa blocului.
Locuiesc la ultimul etaj(4) si inca am infiltratii pe perete, desi terasa a fost hirdroizolata de cateva luni de catre o firma care, inca nu a facut un proces verbal de receptie al lucrarii.
Presedintele blocului nu arata contractul si actul aditional, si nici nu doreste sa coopereze cu noi.
Ce pot sa fac si unde sa ma adresez.
Multumesc
sezisati problema in scris presedintele si precizati ca trebuie sa va rspunda in 10 zile conform legii 196/2018 in caz contrar va adresati primariei. Daca nu aveti rabdare inca 10 zile scrie direct si la primarie si sesizati problema ca aici, primaria trebuie sa aiba un compartiment dedicat pentru asociatii de proprietari.
[ link extern ]
Art 28
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de
contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de
10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă,
în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul
facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației
de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv
și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a
solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa
compartimentelor prevăzute la art. 10.

Spuneti-ii presedintelui sa repare terasa ca e proprietate comuna si daca nu repara e grav contraventie sau infractiune.
Art 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor
multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel,
următoarele:
e) e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori
dintre proprietăți și/sau spațiile comune; subsolul; coșurile de fum; holurile; instalațiile de apă și
canalizare, electrice, de telecomunicații, de încălzire și de gaze de la branșament/racord până la
punctul de distribuție către părțile aflate în proprietate individuală; canalele pluviale;
paratrăsnetele; antenele colective; podul; pivnițele, boxele, spălătoria, uscătoria; ascensorul;
interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; rezervoarele de apă; centrala termică
proprie a clădirii; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura, structura
de rezistență; fațadele; acoperișul; terasele;

CAPITOLUL IX
Contravenții și sancțiuni
ART. 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât
să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
c) neluarea de către asociația de proprietari, de președinte sau de către comitetul executiv al
asociației de proprietari a tuturor măsurilor necesare pentru repararea, reabilitarea și menținerea
în stare de siguranță și funcționare a condominiului și a instalațiilor comune aferente pe toată
durata existenței acestora, conform prevederilor legale în vigoare
w_v_w_v, utilizator
Infiltratiile in perete pot fi generate de diferite deficiente,lipsa izolatie,fisuri in placa pe care a fost aplicat suportul hidroizolant,etc
Sesizati oficial presedintele de asociatie despre deficiente,solicitati sa respecte dispozitiile in vigoare care obliga asociatia de proprietari ,la cerere sa prezinte orice document al asociatiei respectiv contractul de prestari servicii executie hidroizolatie
Daca acesta este reticent sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie
Mai convingator la reclamatie este urmatorul articol :
Capitolul IX Contravenții și sancțiuni
Articolul 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
...........................
e) nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum și neîndeplinirea sau depășirea atribuțiilor de către președinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator;
[ link extern ]
Amenda minima e 2500 RON.
latka, utilizator