Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conflict de interese

Conflict de interese - care este legea concreta in ceea ce priveste conflictul de interese?
Ioana2803, utilizator
Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei.
art. 70
Prin conflict de interese se înțelege situația în care persoana ce exercită o demnitate publică sau o funcție publică are un interes personal de natură patrimonială, care ar putea influența îndeplinirea cu obiectivitate a atribuțiilor care îi revin potrivit Constituției și altor acte normative.

Vă rog să mă lămuriți referitor la următoarea situatie:Dacă mama este director de școală cu contract de management din 2022 și fiul primar ales în 2024 exista incompatibilitate sau conflict de interese? Cum se poate evita un potențial conflict de interese?
Cine ar putea înlocui primarul pentru semnarea bugetului școlii (finanțarea de bază este de la ISJ doar finanțarea complementară este de la primarie), alocarea de sume pentru elevii cu CES, naveta cadrelor didactice, , etc