Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... care sunt conflictele de interese pentru un consilier ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

care sunt conflictele de interese pentru un consilier local

am o societate in care sunt asociat unic. Am participat la o licitatie cu strigare pentru cumpararea unui imobil Conform Procesului Verbal incheiat la licitatie am castigat imobilul dar contracandidatul a depus o contestatie iar comisia a intocmit un raport in care mentioneaza ca exista conflict de interese fiind sotul consilier local.
Conflictele de interese pentru un consilier local sunt reglementate de Constitutie, de Legea nr. 215/2001 precum si de Legea nr. 161/2003.

Astfel, in conformitate cu prevederile art. 70 din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, alesii locali sint obligati sa nu emita un act administrativ sau sa nu incheie un act juridic ori sa nu emita o dispozitie, in exercitarea functiei, care produce un folos material pentru sine, pentru sotul sau ori rudele sale de gradul I, sub sanctiunea nulitatii absolute, in caz contrar fiind in situatia unui conflict de interese.