Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua , in cazul unui copil care a implinit 18 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua , in cazul unui copil care a implinit 18 ani si primea ...

Buna ziua , in cazul unui copil care a implinit 18 ani si primea pensie alimentara in urma umei Sentinte civile mai este nevoie de o alta sentinta civila pentru a primi in continuare pensia alimentara?
Daca în hotărârea inițială era prevazut ca beneficiază de pensie pana la majorat atunci este nevoie de o noua acțiune de data aceasta introdusa de major făcând și dovada ca este în continuarea studiilor...
,, pana la majorat , sau intervenirea vreunei cauze de modificare sau stingere a obligatiei dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani , suma ce se va indexa de drept trimestrial in functie de rata inflatiei"", redat din sentinta civila .
Nu mai este nevoie de o alta hotărâre.in cazul in care nu se achita pensia demersurile la executorul judecatoresc le face beneficiarul pensiei ..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc mult pentru raspuns .
O zi frumoasa
S - a facut o solicitare in numele majorului , cei ce trebuiesc sa puna in aplicare fiind Casa de pensii a Mapn , sa vedem ce raspuns se va primi ... am tot incercat telefonic nu raspunde nimeni asa ca tot scrisul ramane de baza .... Asta-i Romania , tara tuturor hartoagelor , in loc sa se simplifice lucrurile mai mult se complica ...