Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua , in cazul unui copil care a implinit 18 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua , in cazul unui copil care a implinit 18 ani si primea ...

Buna ziua , in cazul unui copil care a implinit 18 ani si primea pensie alimentara in urma umei Sentinte civile mai este nevoie de o alta sentinta civila pentru a primi in continuare pensia alimentara?
Există și posibilitatea să vă fie respinsă solicitarea,

Nu e vb de asa ceva, debitorul era in executare silita .
Problema e doar de interpretare a hotararii, ei sistand la18 ani ai copilului.

incercati sa vb cu tatal, poate va da din mana si nu va mai complicati
gi-jane2, moderator
Nicidecum nu va plăti din propria inițiativa, din aceasta cauza am apelat la instanta .
În cazul în care se va respinge solicitarea și în funcție de răspunsul primit se va face din nou acțiune în instanta , de aceasta data la solicitarea copilului major .
Bun ziua,

Pensia este deja stabilita , exista o hotarare judecatoreasca definitiva, daca plata pensiei de intretinere nu este facuta, in mod voluntar, de fostul sot, adresati-va executorului judecatoresc.
Bună ziua ,hotărârea este definitiva și irevocabila , doar ca la începutul discuției eu am întrebat dacă se va face în continuare plata conform acestei hotărâri (deși la momentul acela eu eram reprezentantul legal al minorului) sau este nevoie de o alta hotarare judecătorească?
Iar plata acestei pensi de întreținere era facuta de Casa de pensii a Mapn , doar ca în momentul în care copilul a devenit major plata s -a sistat. S a făcut o solicitare dd către copilul major anexand adev de studiu, CI valabil și extras de cont .
Vom astepta răspunsul casei de pensii Mapn .

And2005, utilizator
Raspunsul de la casa de pensii Mapn este conform solicitarii , adica hotararea se va pune in plata in continuare pana la finalizarea studiilor , cu conditia ca la fiecare inceput de an scolar / universitar sa se transmita dovada , adeverinta de elev sau student ,