Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua! va rog sa ma ajutati sa inteleg si eu ce a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua! va rog sa ma ajutati sa inteleg si eu ce a vrut sa ...

Buna ziua! va rog sa ma ajutati sa inteleg si eu ce a vrut sa spuna instanta in formularea de mai jos: "Admite excepţia inadmisibilităţii invocată din oficiu. Respinge cererea formulată de reclamanta X în contradictoriu cu pârâtul Y ca inadmisibilă. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Cererea se va depune la Tribunal, secţia CAF. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, azi 24.04.2023."
Obiectul acestui dosar este: "anulare act administrativ anularea acord acces la sistemul de distribuţie a reţelei gaze naturale emis de Distrigaz Sud Reţele - Declinat". Acest dosar este unul disjuns din alt dosar care in prezent se afla pe rolul Judecatoriei. Instanta de la Judecatorie a emis hotarare de disjungere a unei parti din dosar catre Tribunal Sectia CAF. Mentionez ca tribunalul mi-a trimis citatie in care mi s-a solicitat sa introduc in cauza Distrigaz insa nu mi-au cerut sa platesc si o taxa de timbru pentru acest tip de actiune. Credeti ca acesta poate fi motivul exceptiei de inadmisibilitate ridicata de instanta CAF? Si mai am o intrebare, cum se calculeaza termenul de recurs in aceasta situatie? 15 zile de la data de 24.04 (pentru ca azi a fost sedinta) sau 15 zile de la data cand, probabil, imi va fi comunicata prin posta? in acest dosar eu am deja admisa o cerere de comunicare electronica insa pana in prezent hotararea respectiva nu a fost urcata in dosarul electronic.

Multumesc tare mult!
Bună ziua,

Excepția inadmisibilității este distinctă de excepția netimbrării. Admiterea excepției inadmisibilității atrage respingerea cererii ca inadmisibilă, în timp ce admiterea excepției netimbrării determină anularea cererii.

Referitor la modalitatea de calcul a celor 15 zile, chiar instanța a precizat de când începe acest termen să curgă:

Lumyna a scris:
Cu recurs în 15 zile de la comunicare.

Toate cele bune,
av. Claudia Cozma
Buna ziua! am inteles, nu lipsa timbrarii a condus la rezolutia de inadmisibilitate. Pentru ca am mai citit pe aici si alte explicatii privind diferenta intre termenii juridici si ma refer la nefondat/neintemeiat vs. inadmisibil, inteleg ca trebuie sa vad motivele invocate de instanta pentru a-mi fi judecata cauza. Pentru ca nu am stare si imi cer scuze pentru asta, va rog tare mult sa ma ajutati cu posibilele motive pentru care o instanta declara o actiune ca fiind inadmisibila, caci inteleg pana la urma ca inadmisibilitatea nu presupune ca n-am dreptate ci ca am incalcat o procedura care pune instanta in situatia de a nu putea dezbate cererea. Multumesc pentru interventia dv.

Avocat Claudia Cozma a scris:

Bună ziua,

Excepția inadmisibilității este distinctă de excepția netimbrării. Admiterea excepției inadmisibilității atrage respingerea cererii ca inadmisibilă, în timp ce admiterea excepției netimbrării determină anularea cererii.

Referitor la modalitatea de calcul a celor 15 zile, chiar instanța a precizat de când începe acest termen să curgă:

Lumyna a scris:
Cu recurs în 15 zile de la comunicare.

Toate cele bune,
av. Claudia Cozma

Lumyna, utilizator
Unul dintre motivele inadmisibilității ar putea fi neurmarea procedurii prealabile din contencios administrativ.
Faptul ca aveți sau nu aveți stare tot nu va face ca judecătorul sa redacteze mai repede hotărârea,tot nu o sa înțelegeți exact despre ce a fost vorba pana nu mergeți la un av cu sentința motivata pt a vedea dacă se mai poate.,repara ,"ceva etcetc.Din păcate justiția funcționează în ritmul propriu iar în România lucrează cu viteza unui personal care pleacă de la București la Baia Mare..
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua! in loc sa ma certati si sa ma luati la misto poate ar fi fost elegant din partea dv sa ma ajutati cu cateva lamuriri privind situatia expusa, asa cum a facut-o doamna avocat Claudia Cozma. Un profesionist se poate face inteles de oricine daca stapaneste perfect domeniul in care activeaza. De exemplu, astazi am fost sunata de o doamna grefiera de la sectia CAF care mi-a explicat ca redactarea hotararii va dura cateva zile pana va fi ridicata in dosarul electronic si ca, legal, termenul maxim este de 30 de zile de la pronuntare.
Manuela Rășină, administrator