Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA devizul de materiale si manoperă, poate servi ca ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA devizul de materiale si manoperă, poate servi ca document contabil?

PT UN PFA
devizul de materiale si manoperă, poate servi ca document contabil pt a ii demonstra clientului ca am cumparat materialele? si pt anaf sa vada ce am cumparat? practic e document contabil sau nu?
george-neagu, moderator

stefan5747 a scris:

PT UN PFA
devizul de materiale si manoperă, poate servi ca document contabil pt a ii demonstra clientului ca am cumparat materialele? si pt anaf sa vada ce am cumparat? practic e document contabil sau nu?

P.S devizul il întocmesc la sfârșitul lucrarii, unde trec toate materialele ce le am cumparat pt client pe numele meu, chiar daca mi a platit factura de la începutul lucrări
Devizul nu e document contabil .Ca să demonstrați că ați cumpărat materiale trebuie să aveți factură de la un furnizor .
Devizul nu e document contabil dar el ilustrează realist printre altele toate materialele folosite în lucrare. Adică nu poți sa-i imputi clientului sa plătească 10 m de țeavă dacă tu în lucrare ai folosit 8 m, ca exemplu. În deviz vede clar cât s-a folosit și poate identifica clar acest lucru și pe teren ( la lucrarea facuta).