avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1835 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA devizul de materiale si manoperă, poate servi ca ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA devizul de materiale si manoperă, poate servi ca document contabil?

PT UN PFA
devizul de materiale si manoperă, poate servi ca document contabil pt a ii demonstra clientului ca am cumparat materialele? si pt anaf sa vada ce am cumparat? practic e document contabil sau nu?
Ultima modificare: Marți, 25 Aprilie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 22:54, 25 Aprilie 2023


stefan5747 a scris:

PT UN PFA
devizul de materiale si manoperă, poate servi ca document contabil pt a ii demonstra clientului ca am cumparat materialele? si pt anaf sa vada ce am cumparat? practic e document contabil sau nu?

P.S devizul il întocmesc la sfârșitul lucrarii, unde trec toate materialele ce le am cumparat pt client pe numele meu, chiar daca mi a platit factura de la începutul lucrări
Devizul nu e document contabil .Ca să demonstrați că ați cumpărat materiale trebuie să aveți factură de la un furnizor .
Devizul nu e document contabil dar el ilustrează realist printre altele toate materialele folosite în lucrare. Adică nu poți sa-i imputi clientului sa plătească 10 m de țeavă dacă tu în lucrare ai folosit 8 m, ca exemplu. În deviz vede clar cât s-a folosit și poate identifica clar acest lucru și pe teren ( la lucrarea facuta).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie materiale si refacturare clientului suciu_diana suciu_diana Buna ziua, un PFA cod CAEN 4321 - proiectare si instalatii electrice - efectueaza lucrari pentru clienti in urmatorul mod: achizitioneaza toate materialele ... (vezi toată discuția)
Factura prestari servicii insotite de deviz teslovan florentina teslovan florentina Buna ziua.Am o intrebare: La firma x ,la departamentul contabilitate se inregistreaza facturi de prestari servicii.Pe facturile respective sunt insirate un nr. ... (vezi toată discuția)
Operatiuni contabile miraj miraj ce operatiuni contabile si ce acte anexa trebuie sa aiba factura ptr construirea unei hale ptr gater construita ptr un client. m/ar interesa mai mult situatia ... (vezi toată discuția)