Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator bloc incorect
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator bloc incorect

Este legal să refuz plata /lunară pentru administratorul de bloc, care greșește tabele/lunare de cheltuieli ?.
Am atras atenția As. proprietari, în mod verbal, în scris, fără rezultat.
Reclamați la primărie, conform art.102 alin 1 litera e , din legea 196/2018, inclusiv pe cei care, din conducerea asociației, care au fost înștiințați în scris, nu si-au îndeplinit atribuțiunile.Listele de întreținere trebuie verificate și validate de către președintele de asociatie. Dacă nici cu reclamația nu aveți succes, apelați la instanța.

Nu puteti refuza însă să plătiți, chiar dacă sunt greșite. Doar dacă aveți o hotărâre favorabila în instanță.
Nu este legal sa refuzati plata lunara cota parte din intretinerea lunara deoarece va asumati responsabilitatea sa acumulati sume cu titlu d erestanta care genereaza penalitati
Daca nu solutionati la nivelul asociatiei de proprietari,sesizati oficial serviciul specializat din primaria teritoriala
Mulțumesc foarte mult.