Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura de avans
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura de avans

ESTE ADEVARAT CA DACA LUNA ACEASTA AM FACUT O FACTURA DE AVANS , TREBUIE FACUTA FACTURA FINALA PANA IN DATA DE 15 A LUNII VIITOARE?
george-neagu, moderator
Nu. Daca ati incasat bani ca avans, factura de avans trebuie făcută în maxim 15 zile și la începutul lunii următoare.
Daca ați finalizat lucrarea, factura finala (inclusiv cu stornarea facturii de avans) trebuie s-o faceți în maxim 15 zile si din luna următoare.

george-neagu a scris:

Nu. Daca ati incasat bani ca avans, factura de avans trebuie făcută în maxim 15 zile și la începutul lunii următoare.
Daca ați finalizat lucrarea, factura finala (inclusiv cu stornarea facturii de avans) trebuie s-o faceți în maxim 15 zile si din luna următoare.

15 zile la factura finala, luna următoare dupa ce am terminat lucrarea?
La terminarea lucrării dar nu mai târziu de 15 a lunii următoare.

george-neagu a scris:

La terminarea lucrării dar nu mai târziu de 15 a lunii următoare.

deci nu mai tarziu de 15 a lunii următoare dupa ce am facut factura de avans sau nu mai tarziu de 15 a lunii următoare dupa ce am terminat toata lucrarea?
Da.