avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura de avans
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura de avans

ESTE ADEVARAT CA DACA LUNA ACEASTA AM FACUT O FACTURA DE AVANS , TREBUIE FACUTA FACTURA FINALA PANA IN DATA DE 15 A LUNII VIITOARE?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Mai 2023
george-neagu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Daca ati incasat bani ca avans, factura de avans trebuie făcută în maxim 15 zile și la începutul lunii următoare.
Daca ați finalizat lucrarea, factura finala (inclusiv cu stornarea facturii de avans) trebuie s-o faceți în maxim 15 zile si din luna următoare.


george-neagu a scris:

Nu. Daca ati incasat bani ca avans, factura de avans trebuie făcută în maxim 15 zile și la începutul lunii următoare.
Daca ați finalizat lucrarea, factura finala (inclusiv cu stornarea facturii de avans) trebuie s-o faceți în maxim 15 zile si din luna următoare.

15 zile la factura finala, luna următoare dupa ce am terminat lucrarea?
La terminarea lucrării dar nu mai târziu de 15 a lunii următoare.


george-neagu a scris:

La terminarea lucrării dar nu mai târziu de 15 a lunii următoare.

deci nu mai tarziu de 15 a lunii următoare dupa ce am facut factura de avans sau nu mai tarziu de 15 a lunii următoare dupa ce am terminat toata lucrarea?
Da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Devizul de materiale + manopera, poate fii încheiat cu 2 luni după plata? stefan5747 stefan5747 pt un pfa devizul de materiale + manopera, poate fii încheiat cu 2 luni dupa ce a fost plătită factura finala? mi e mi a achitat factura, dar eu mai am de ... (vezi toată discuția)
Am facut o factura de avans. eduard56463 eduard56463 salut, am un pfa si am citit ca daca am facut o factura de avans, cand o încasez pe cea finala trebuie sa ii dau storno la aceasta de avans, este adevarat? ... (vezi toată discuția)
Factura de avans luciapap luciapap Incasam avans in data de 20.01.2011, eliberam chitanta, in cat termen eliberam factura de avans, in codul fiscal am gasit pana in cea de-a 15 zi lucratoare a ... (vezi toată discuția)