Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Rotunjirea sumelor trecute in declaratia unica de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Rotunjirea sumelor trecute in declaratia unica de venit

Buna ziua, oare cum se trec sumele reprezentand venituri din dividende obtinute in strainatate respectiv impozitele aferente acestora, daca acestea sunt in cuantum mai mic de 10 RON? De exemplu in cazul in care s-au incasat venituri din dividende in cuantum de 3.2 RON se rotunjeste la 4 RON sau 3 RON? Tinand cont ca dividendele au fost obtinute de la o companie cu sediul in SUA, impozitul retinut la sursa e 10% = 0.32 RON. In acest caz cum se completeaza sectiunea cu impozitul datorat: 0 RON sau 1 RON? Multumesc.
stela223, utilizator
se vor rotunji in jos daca e 3.2 ( 3 lei ) sau in sus daca e 3.7 ( 4 lei ) .
Dar ca sa nu se supere cumva ANAF-ul mai bine puneti in sus in ambele cazuri.
Multumesc, pentru raspuns. Oare la impozitul retinut aferent acestei sume se completeaza cu 0 RON sau 1 RON, tinand cont ca impozitul e sub 1 RON (i.e. 10% x 3 RON = 0.3 RON)?
eu as pune 1 leu .
Tinand cont de conventia de evitare a dublei impuneri (i.e impozitul retinut la sursa fiind 10%), cat ar trebui trecut credit fiscal in acest caz? Tot 1 leu?
stela223, utilizator
da . creditul fiscal nu poate depasi valoarea impozitului