Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Am doi copii gemeni nascuti anul acesta. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Am doi copii gemeni nascuti anul acesta. Stiu ca recent, ...

Buna ziua,

Am doi copii gemeni nascuti anul acesta. Stiu ca recent, dna Firea spunea ca pentru multipleti se majoreaza cu 50% indemnizatia. De asemenea mai stiu ca legea a fost publicata in Monitorul Oficial doar ca nu sunt inca normele iesite (informatia aceasta primind-o in februarie 2023).

Imi poate raspunde cineva competent daca aceste norme au fost publicate si ele intre timp ?

Daca nu, s-ar primi diferenta retroactiv ?

In asteptarea raspunsului, multumesc anticipat !
Bună ziua,

Încă nu s-au oficializat, sunt în dezbatere de luna trecută. Urmăriți acest articol - va fi actualizat după ce HG-ul va fi publicat în Monitorul Oficial:
www.avocatnet.ro/articol_641...
Deși modificările la ordonanța privind concediul și indemnizația de creștere au apărut în Monitorul Oficial la început de decembrie, aplicarea efectivă a acestora depindea de modificarea normelor de aplicare. De luni (10 aprilie) regăsim însă în dezbatere proiectul de hotărâre de Guvern care va modifica normele de aplicare ale ordonanței.