Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce pot păți dacă doar stăteam pe locul șoferului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce pot păți dacă doar stăteam pe locul șoferului într-o mașină pornită?

Am 16 ani și un vecin m-a filmat când stăteam la volanul unei mașini pornite , dar staționată , scoasă din viteză și trasă frâna de mână. Ce pot păți dacă arată filmarea poliției ?
Mulțumesc încă odată!
Intrebati-l pe vecin de ce v-a fotografiat / filmat fara acordul dumneavoastra. Explicatii ca in conformitate cu Codul Penal, Art.226, si neincadrandu-se la (4) a), b), c), d) nu avea dreptul sa va fotografieze / filmeze. Poate este unul dintre "justitiarii" care au vazut prea multe filme proaste, gen politiste sau despre procese americane.
Daca miscati masina, fie si un metru, era infractiune. Foarte bine ca nu ati mutat-o din loc. Nu aveti ce pati si intelegeti (pentru viitor), ca, in general, oamenii, altii decat Mama sau Tata, nu prea iti vor binele.
sadrian, utilizator
Perfect , mulțumesc mult