Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara.Am o situatie: Bunica are un copil (tatăl ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara.Am o situatie: Bunica are un copil (tatăl meu) se recasatoreste ...

Buna seara.Am o situatie:Bunica are un copil(tatăl meu)se recasatoreste si mai face un copil.Decedeaza in urm.ordine.Al doilea soț cu care are un copil(nu se face succesiune)moare copilul cu care a venit în casatorie(tatăl meu)bunica si al doilea copil.Mostenitori raman un copil din a doua căsătorie si 2 nepoți de la tatăl meu.Acum am inceput succesiunea,întrebarea mea este copii rămași de la primul copil moștenește pe bunici sau pe tatăl.decedat(tatăl meu nu locuia cu bunici nu avea nici buletin nimic pe numele său.Am îndoieli in legatura cu ce imi spune notarul.El spube ca noi moșteni pe tată si socoteste timpul trecut de la moartea tatălui nu de la moartea bunicilor
Nu e clar cine a ramas ]n viata si nici ordinea deceselor . Banuiesc -dupa spusa Dv - ca au plecat
1 sotul bunicii mostenesc bunica(1/4 ) + copil 2b (1/4) ; patrimoniul bunicii are partea ei proprie1/2 din bunuri comune
2tatal, copil1b mostenesc bunica(1/2 ) + copii tatalui 1b (1/2) egal ....din zero ,
3bunica dv mostenesc copil 2b (1/2) + copii tatalui 1b (1/2) (2b a mostenit deja de la tatal sau)
4 unchiul -copil2b mostenesc + copii tatalui 2b ]n mod egal egal daca nu renunta si nu au urmasi
Orice parte interesată poate solicita dezbaterea succesiunii (de exemplu, oricare dintre moștenitori) prin notariat. Notarul public căruia trebuie să vă adresați este cel de la ultimul domiciliu al ultimului bunic decedat.
De la [ link extern ]
Calcul cote succesiune
flaur, utilizator
Deci, situatia dvs. este urmatoarea:
Bunica are 2 copii, unul din prima casatorie(tatal dvs.) si unul din a doua casatorie.
Ordinea deceselor este urmatoarea:
- sotul bunicii din a doua casatorie
- copilul bunicii dvs. din prima casatorie(tatal dvs.)
- bunica dvs.
- copilul bunicii dvs. din a doua casatorie.

Mostenitori raman un copil din a doua căsătorie si 2 nepoți de la tatăl meu.

Aici este putin neclar. Despre ce copil este vorba aici? Copilul sotului din a doua casatorie, sau copilul bunicii dvs. cu sotul din a doua casatorie?

Oricum, intrebarea dvs. era daca "copiii rămași de la primul copil moștenește pe bunici sau pe tatăl.decedat".
Tatal dumneavoastra este unul dintre mostenitorii bunicii dvs, iar in urma decesului acestuia, copii tatalui dvs. devin mostenitori ai acesteia pentru partea care ii se cuvenea tatalui dvs.

El spube ca noi moșteni pe tată si socoteste timpul trecut de la moartea tatălui nu de la moartea bunicilor

Imi cer scuze, insa nu stiu despre ce timp este vorba aici.
mariusstoican, utilizator