Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Ma puteti ajuta cu formula de calcul pt a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Ma puteti ajuta cu formula de calcul pt a calcula ...

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu formula de calcul pt a calcula numarul mediu de angajati in luna, va rog? Stiu ca se ia in calcul nr de ore lucrate, nr de zile de co( *nr norma), nr de zile medical, etc.....Toate acestea se impart la nr de ore lucratoare din luna.
Am mai gasit, insa numai paragraf din lege si nu l-am inteles.
Multumesc anticipat
Bună ziua,

Găsiți explicații detaliate într-un articol publicat de redacția noastră chiar azi:
www.avocatnet.ro/articol_643...

Pe scurt:
Numărul mediu al salariaților cuprinde persoanele angajate cu contract de muncă/raport de serviciu pe durată determinată sau nedeterminată (inclusiv lucrătorii sezonieri, managerul sau administratorul), al căror contract de muncă/raport de serviciu nu a fost suspendat ȋn perioada de referinţă. Numărul mediu al salariaţilor se calculează ca medie aritmetică simplă rezultată din suma efectivelor zilnice de salariaţi (exclusiv cei al căror contract de muncă/raport de serviciu a fost suspendat), din perioada de referință, inclusiv din zilele de repaus săptămânal, sărbători legale şi alte zile nelucrătoare, împărţită la numărul total al zilelor calendaristice.